Szukaj

Uzależnienie dziecka od słodyczy

Słodki smak to coś, co dzieciaki uwielbiają i co przynosi im dużo przyjemności. Cukier zawarty w batonikach, cukierkach czy lodach sprawia, że sięgają one po nie tak często, jak to tylko możliwe. Za uzależnienie swoich pociech od słodyczy odpowiedzialni są zarówno rodzice, dziadkowie, jak i przemysł spożywczy, który ładnymi opakowaniami i reklamami kusi młodego człowieka do spożycia łakoci.

Podziel się
Dziecko jedzące słodycze Fot. Claudia Meyer / sxc.hu

Szkodliwy cukier

Cukier wpływa szkodliwie nie tylko na zęby, kości, czy też masę ciała, ale także powoduje wiele innych szkód w naszym organizmie. Przede wszystkim uszkadza układ odpornościowy, zaburza równowagę minerałów, a co jest ważne w przypadku dzieci – zaburza koncentrację, powoduje zdenerwowanie, rozkapryszenie. Co jeszcze każdy rodzic powinien wiedzieć? Mianowicie, cukier przyczynia się do senności i zmniejszonej aktywności fizycznej oraz skutkuje zanikiem apetytu, co małymi krokami prowadzi do nadwagi. Można również dodać, iż kradnie on składniki odżywcze z organizmu twojej pociechy, takie jak wapń, witaminę B. Główny składnik łakoci kryje w sobie niebezpieczne barwniki, które oskarża się o działanie rakotwórcze, a częściej o nadpobudliwość u dzieci. Sztuczne słodziki mają negatywny wpływ na układ nerwowy i nie powinny być przez nie spożywane.

Eliminacja słodyczy

Podstawowym krokiem, który powinnaś zrobić w trosce o swoje dziecko, jest eliminacja słodyczy z jego diety. Tylko wtedy będziesz mieć pewność, że nie jest ono narażone na szkodliwe działanie cukru, a twoja pociecha odzyska siły i energię do zabaw z rówieśnikami. Pamiętaj, że z każdego uzależnienia można wyjść obronną ręką – trzeba tylko zastosować w życiu dziecka pewne zasady i zdrowe nawyki.

Co możesz zrobić?

Jeśli jesteś na zakupach ze swoją pociechą omijaj regały wypełnione słodyczami, pomóż dziecku w sytuacjach stresujących, np. przed kartkówką, w taki sposób, aby jego deską ratunku nie stał się mleczny batonik, częste mycie zębów spowoduje niechęć do sięgnięcia po słodycze, uświadom swoje dziecko jak wiele szkód w organizmie wyrządza cukier, stopniowo eliminuj łakocie z diety twojego dziecka, zacznijcie od 10 dni, co będzie łatwiejszym celem dla niego, a jednocześnie stanie się pewnym wyzwaniem, zamiast kolejnej złotówki, którą twoje dziecko wyda na batonika w sklepiku szkolnym, spakuj mu do plecaka banana lub jabłko, usuń z domu opakowania, które do tego czasu wypełnione były kolorowymi cukierkami, zamiast coli czy słodkiego soku, podaj dziecku wodę gazowaną lub zrobiony własnoręcznie sok owocowy, od czasu do czasu pozwól mu na jedną kostkę czekolady, grunt to umiar!

Najlepszym sposobem, a jednocześnie najbardziej skutecznym w walce ze słodyczami, okaże się świadomość dziecka na temat groźnych właściwości cukru. Dzięki eliminacji go z diety, twoja pociecha wyraźnie zauważy poprawę jakości snu i ogólnego stanu zdrowia. Wpłynie to także korzystnie na zęby i kości dorastającego, młodego człowieka. Pamiętaj, że uzależnienie od słodyczy to nie przymus, a kaprys, który można wyeliminować przy odrobinie dyscypliny i samozaparcia twojej pociechy.

Autor: Paulina Klimek