Szukaj

Wolno dorastające niemowlęta doganiają rówieśników jako nastolatki!

Rodzice niemowląt, które z trudnością przybierają na wadze w pierwszych miesiącach życia nie mają się czym martwić. Ich pociechy najczęściej doganiają rówieśników przed trzynastym rokiem życia – tak przynajmniej obrazują badania naukowe przeprowadzone na Wyspach Brytyjskich.

Podziel się
Raczkujące niemowlę Fot. Andrew C. / sxc.hu
Rezultaty badań przedstawione zostały w dzienniku „Pediatrists’’. Naukowcy ostrzegają również przed podawaniem niemowlętom większej ilości kilokalorii niż jest to konieczne. Tego typu działania, choć w zamyśle dobre, mogą spowodować otyłość.

Zbadano ok. 11 tysięcy dzieci, które to kilkanaście lat wcześniej, w wieku niemowlęcym wzięły udział w podobnym przedsięwzięciu w Bristolu (1990 rok). Okazało się, że 507 niemowląt, które wolno zwiększały swoją wagę między ósmym, a dziewiątym tygodniem życia, doświadczyły szybkiego wzrostu swojej masy w okresie od siódmego do trzynastego roku życia.

Wszystkie dzieci, które w wieku niemowlęcym nie nabrały odpowiedniej wagi ciała oraz były niższe od swoich rówieśników, w wieku nastoletnim mieściły się  już w normie.

- Odkrycia te podkreślają znaczenie monitorowania wagi oraz wzrostu najmłodszych pacjentów, podczas kilku pierwszych miesięcy życia, jednak nie powinny wzbudzać niepokoju rodziców, ponieważ każde dziecko rozwija się nieco inaczej. W wielu przypadkach tempo dorastania dzieci zdeterminowane jest przez ich wrodzony potencjał genetyczny. - twierdzi prof. Alan Emond z Uniwersytetu w Bristolu.

- Zwyczaje żywieniowe w kolejnych sześciu miesiącach życia dziecka mogą określić przyszły przyrost wagi ciała, tak więc spożywanie zbyt wielu kilokalorii w dzieciństwie może spowodować otyłość w późniejszym czasie. - wyjaśnia.

Dr Simon Newell, wiceprezes Stowarzyszenia Pediatrii i Zdrowia Dziecka powiedział, że zasadniczo zgadza się z wnioskami badaczy, jednakże podkreślił, iż wolne przybieranie na wadze jest czymś na co musimy zwrócić szczególną uwagę, ponieważ jest to obowiązek nie tylko nasz, ale i całej służby zdrowia.

Opracowała:

Jagoda Jęczmień