Szukaj

Jak zapobiec otyłości niemowlęcia?

Nie tylko dorośli zagrożeni są otyłością. Niemowlęta również dotyka ten problem, w związku z tym już od najmłodszych lat powinno zwracać się uwagę na dietę maluszka. Obecnie obserwuje się wciąż wzrastającą liczbę dzieci z nadwagą lub otyłością. Jak więc uchronić dziecko przed nadmiarem zbędnych kilogramów. Oto kilka wskazówek.

Podziel się
Dziecko z brudną buzią
Badania dowodzą, że najbardziej zagrożone otyłością są maleństwa, które w pierwszych miesiącach życia swoją masę ciała zwiększają stosunkowo szybko. Dodatkowym czynnikiem decydującym o nadwadze u dzieci jest brak ruchu. Należy jednak potrafić rozróżnić malca zdrowo zaokrąglonego od dziecka z nadwagą.

Jak odchudzić dziecko?

Nie powinno się podejmować odchudzania dziecka głodząc go czy stosując diety. U małych dzieci stosowanie diet jest zabronione, zaleca się natomiast skoncentrowanie uwagi na zwolnienie tempa przybierania na wadze.  Dzięki temu maluszek zeszczupleje rosnąc.

Jeżeli natomiast twoja pociecha ma już stwierdzoną nadwagę lub kiedy nieuchronnie do tego zmierza warto zastosować się do następujących zasad:

  • Karm by zaspokoić głód a nie potrzeby dziecka
Należy unikać karmienia bobas kiedy jest smutny, rozdrażniony lub gdy płacze. Wówczas maluszek nabywa nieprawidłowe nawyki żywieniowe i w przyszłości będzie jadł z powodu zdenerwowania a nie głodu. Należy również unikać dokarmiania bobaska między posiłkami. Zamiast podawać dziecku herbatki by się uspokoił, warto zająć go jakąś zabawką, niż  go dokarmiać.

  • Zmodyfikuj dietę w razie potrzeby
Dzieci karmione piersią są mniej narażone na ryzyko otyłości, ponieważ ich potrzeby żywieniowe są automatycznie dostosowywane do potrzeb dziecka.

  • Spróbuj dziecko poić wodą
Jeśli maluszek jest głodny najlepszym sposobem na zaspokojenie głodu bobaska jest podanie mu wody. Przeważnie nie zaleca się wprowadzania wody do diety malca, jednak w przypadku dziecka z nadwagą jest to konieczne. Wodę  można podawać bobaskowi kiedy domaga się przekąski między posiłkami. Wówczas jest dobrym zamiennikiem mleka lub mieszanki. Przyzwyczajenie bobaska do picia wody od najmłodszych lat pozwala na wykształcenie u bobasa zdrowego nawyku picia wody w przyszłości.

  • Właściwie oceń dietę dziecka
Kiedy twój maluszek zaczyna jeść pokarmy stałe powinno się to jednoznacznie wiązać ze zmniejszeniem ilości spożywanego mleka lub mieszanki. Jeśli nie uległo to zmianie może doprowadzić to do zbyt szybkiego przyrostu wagi u malca, a tym samy do  nadwagi lub otyłości. W związku z tym należy pamiętać, że wprowadzając do diety maluszka pokarmy stałe równolegle powinno się ograniczyć ilość spożywanego mleka. Co więcej przygotowując maluszkowi posiłek należy zadbać o to by składał się z dużej ilości warzyw, jogurtów, owoców, kaszki i pieczywa.

  • Zmuś bobaska do ruchu
Najlepszym sposobem do walki z otyłością jest aktywność fizyczna. Dlatego warto na różne sposoby zachęcać maluszka do ruchu w czasie wykonywania codziennych czynności. Jeśli malec nie chce raczkować podnoś go za rączki zmuszając do podnoszenia się. Przewijając bobaska gimnastykuj jego nóżki i raczki.