Szukaj

Wymioty niepowściągliwe ciężarnych

Zjawiskiem niepowściągliwych wymiotów u ciężarnych nazwane jest postać bardzo ciężkich wymiotów porannych, które dotykają kobietę w początkowych miesiącach ciąży. Schorzenie to jest bardzo rzadkie i zazwyczaj ustępuje po dwudziestym tygodniu od zapłodnienia. Jest to zjawisko bardzo nieprzyjemne dla przyszłej mamy i może powodować dyskomfort. Często staje się ono przyczyną wcześniejszej rezygnacji z pracy.

Podziel się
Kobieta w ciąży

Jak wymioty poranne odróżnić od niepowściągliwych?

  • Nudności występują przez cały dzień,
  • Wymioty pojawiają się kilka razy dziennie,
  • Kobieta jest odwodniona,
  • Przyszła mama ma problemy z odżywianiem,
  • Może wystąpić zaburzenie funkcjonowania wątroby.

Jakie są przyczyny powstania takiego schorzenia?

Do dzisiaj nie została dokładnie wyjaśniona przyczyna powstania tego typu wymiotów u ciężarnej. Lekarze dopatrują się związków z podwyższonym stanem hormonu ciążowego hCG. Jest on produkowany przez łożysko, dlatego zazwyczaj wymioty niepowściągliwe pojawiają się częściej w ciążach bliźniaczych, niż pojedynczych. 

Podwyższenie hormonu ciążowego jest najwyższe w początkowym okresie ciąży, stąd taki okres występowania wymiotów. Wysoki poziom hCG może przyczynić się także do nadczynności tarczycy, co spowoduje zwiększenie odczucia nudności. Przyczyną powstania niepowściągliwych wymiotów, mogą być wcześniejsze problemy przyszłej mamy z żołądkiem, np. zakażenie bakterią Helicobacter pylori.

Jest to bardzo poważne schorzenie, którego nie powinno się bagatelizować. Kobieta, która zauważy, że jej dolegliwość ciążowa wymyka się spod kontroli, powinna udać się do lekarza w celu podjęcia leczenia. Jeżeli niepowściągliwe wymioty nie będą odpowiednio leczone mogą przyczynić się do wystąpienia u kobiety, takich problemów jak:
  • wypłukanie witaminy B,
  • odwodnienie,
  • niedożywienie,
  • możliwość pojawienia się zakrzepicy żylnej,
  • zaburzeni przemiany materii,
Poza tym istnieje niebezpieczeństwo, że z powodu niewłaściwego odżywiania może dojść do zwolnienia rozwoju u dziecka. Często u kobiet, które miały problemy z niepowściągliwymi wymiotami dochodziło do urodzenia dziecka z niską wagą.

Jak wygląda leczenie?

U przyszłych mam, które dotknięte są tym schorzeniem  leczenie polega na dożylnym podawania płynów w celu nawodnienia organizmu. Proces ten zazwyczaj odbywa się w szpitalu pod okiem lekarzy. Poza tym stosuje się leki, które mają zahamować uczucie nudności. Kobieta otrzymuje, również witaminy, które powinny uzupełnić utracone związki mineralne podczas wymiotowania.