Szukaj

Histeroktomia a płodność

Histerektomia jest to operacja wycięcia macicy, w czasie której zostaje usunięta jej część lub całość.  Zazwyczaj taki zabieg jest stosowany w przypadku podejrzenia lub potwierdzenia raka macicy czy jajników. Przyczynami tak radykalnego posunięcia może też być rozległa gruczolistość, blizny miednicy czy przebyte zakażenia.

Podziel się
Pacjentka w szpitalu
Jest to bardzo trudny zabieg dla każdej kobiety. Traci bowiem ona narząd dzięki któremu można mieć dzieci, i który uważany jest za jej oznakę kobiecości. Warto dlatego, zapoznać się wcześniej z konsekwencjami zabiegu, gdyż wcześniej zdobyte informację pomogą w przezwyciężeniu strachu oraz niepokoju, który towarzyszy histerektomii. Dobrze jeżeli przez cały ten trudny okres dla kobiety towarzyszy jej wsparcie ze strony partnera, który również powinien się zapoznać na czym polega taka operacja.

Jak wygląda wycięcie macicy?

Taki zabieg można wykonać na dwa sposoby:
  • wycięcie przez pochwę
  • wycięcie przez jamę brzuszną

W pierwszym przypadku nacinana zostaje pochwa. Kobieta po takim zabiegu może odczuwać przez pierwsze dni ciągnięcie w kroczu oraz bóle krzyża. Wycięcie przez jamę brzuszną polega na przecięciu powłok brzusznych i wyciągnięciu macicy. Jest ono bardziej bolesne i pozostawia po sobie bliznę.

Hospitalizacja zazwyczaj trwa około tygodnia, zaś kobieta wraca do normalnego stanu po15 dniach. Problemem po histerektomii dla kobiety jest płodność, gdyż traci ona ją bezpowrotnie. Dlatego zabieg taki w okresie rozrodczym jest używany w ostateczności, gdy zagrożone staje się życie kobiety.

Wycięcie macicy stanowi dla pań poważny problem pod względem psychologicznym, gdyż tracą narząd uważany za symbol kobiecości. Dlatego po wykonaniu takiego zabiegu ważna jest opieka specjalistyczna. Kobieta po histerektomii może mieć poczucie winy oraz depresję z powodu takiego okaleczenia jej kobiecości.

Kolejnym problemem jaki może się pojawić po zabiegu są odczucia seksualne. Wiele kobiet obawia się, że partner może zauważyć pustkę w ciele kobiety. Jednak prawda jest taka, że nie jest to możliwe. Powrót do współżycia po takim schorzeniu jest zalecany nie wcześniej niż dwa miesiące od zabiegu. Pani, które poddały się wycięciu macicy nie będą w pełni odczuwać doznań seksualnych i mogą mieć problemy z nawilżeniem pochwy. Jednak przy zastosowaniu odpowiedniej techniki penetracji i stymulacji innych narządów seksualnych można sobie poradzić z nowo zaistniałą sytuacją.

W przypadku problemów w sferze seksualnej warto udać się do seksuologa lub psychologa, który pomoże w przezwyciężeniu obaw jakie nastąpiły po wycięciu macicy.