Szukaj

Częste upadki dziecka

Upadki są codziennością dziecka, które dopiero rozpoczyna swoja przygodę z nauką chodzenia. Większość malców nie potrafi przejść kilkunastu kroków bez potknięcia czy upadku. Co więc jest bezpośrednio odpowiedzialne za częste upadki dziecka i jak je niwelować?

Podziel się
Pierwsze kroki chłopca

Dlaczego maluch często  upada?

Najczęściej odpowiedzialny za częste upadki malucha jest brak doświadczenia w chodzeniu i utrzymaniu równowagi i koordynacji. Aby maluch nabrał doświadczenia w chodzeniu wymagany jest czas i dużo praktyki.

Inną przyczyną częstych upadków dziecka jest dalekowzroczność. Okazuje się, że większość małych dzieci nie widzi wyraźnie tego co znajduje się bezpośrednio przed nimi. Za przyczynę upadków dziecka można również uznać problemy z koncentracja u dziecka.

Maluch nie jest w stanie skupić swoją uwagę przez dłuższy czas a co więcej nie jest w stanie skupić się na więcej niż jednej rzeczy.

Dziecko w początkowym okresie chodzenia będzie robiło powolne postępy, to mimo wszystko jeszcze prze długi czas będzie narażone na wszelkiego rodzaju upadki i kolizje. Powinnaś być przygotowana na to, że twój bobas wciąż będzie narażony na guzy i rany.

Jak zminimalizować skutki upadków dziecka?

Twój maluszek ucząc się chodzić będzie przez cały czas narażone na upadki. Aby zminimalizować skutki upadków, zadbaj o to by:

  • wyłóżyć podłogę dywanami lub wykładzinami podłogowymi
  • trzymać dziecko z dala od bardzo twardych powierzchni takich jak marmury, płytki ceramiczne, kamienie i cegły
  • wyeliminować z mieszkania wszelkie ostre przedmioty i narzędzia
  • zablokować wszelkie drzwi do mebli, by dziecko nie było ich w stanie samodzielnie otworzyć
  • usunąć wszelkie taśmy i przewody elektryczne, by dziecko nie miało do nich dostępu
  • usunąć wszelkie chwiejące się przedmioty i krzesła
  • ograniczyć dostęp dziecka do schodów i łazienki
  • zakładać dziecku grube, sztruksowe spodnie, które uchronią jego ciało przed większymi urazami
  • jeśli to możliwe pozwól dziecku chodzić boso
  • zakładać dziecku obuwie antypoślizgowe


Pamiętaj, że ciało maluszka jest dobrze wyścielone tłuszczykiem dlatego wszelkiego rodzaju upadki
są dla nich niegroźne. Głupota jest zakazywanie malcowi zabawy z obawy przed tym, że bobas może sobie zrobić krzywdę. Pamiętaj, że dziecko, które uczy się chodzić ma prawo od czasu do czasu upaść. Jest to niezbędne, by malec mógł opanować umiejętność chodzenia.

Pamiętaj również by nie przesadzać z nadopiekuńczością. Nadmierna troska o malca może tylko spowodować zahamowanie jego rozwój motoryczny oraz wykształcić w dziecku nadmierną bojaźliwość.