Szukaj

Odkrywanie własnego ciała przez dziecko

Dziecko już niemal od narodzin uczy się odkrywania swojego ciała. Naukę tę rozpoczyna od odkrywania rączek i nóżek. Już czterotygodniowy noworodek stara się zapanować na ruchami swoich rączek i nóżek, próbując trącać i dotykać przedmiotów.

Podziel się
Dłoń matki i dziecka- czarno biała

Usta dziecka


Najważniejszym organem zmysłów dla dziecka są jego usta. Dlatego dziecko poznaje swoje ciało wkładając poszczególne części ciała do buzi. Usta odgrywają kluczową role w procesie poznawania   swojego ciała przez dziecko.

Odkrywanie rączek

  • Rączki noworodka są stale zwinięte w piąstki, otwierają się w momencie, gdy się ich dotknie. Jest to tak zwany odruch chwytny. Jeżeli dotknie się dłoni niemowlęcia  palcem, dziecko chwyta go i mocno trzyma. Zanika on po 2 miesiącu życia, gdyż wtedy niemowlę zaczyna świadomie chwytać przedmioty.
  • Około 3 miesiąca niemowlę zaczyna wkładać do ust otwarte dłonie. Potrafi także prostować ręce i wyciągać je, gdy rodzic pochyla się nad łóżeczkiem.
  • Już około 4 miesiąca życia dziecka, jest ono w stanie chwytać i utrzymywać w rączce większe przedmioty
  • 6 miesięczne dziecko potrafi przekładać przedmioty z rączki do rączki
  • Około 8-9 miesiąca dziecko potrafi chwytać przedmioty kciukami i pozostałymi palcami jak nożycami.
  • Po 12 miesiącu życia, dziecko doskonali chwyt i jest w stanie posługiwać się palcem wskazującym i kciukiem jak pęsetą.

Aby stymulować rozwój rączek i nóżek dziecka warto nad jego łóżeczkiem zawiesić poruszającą się i grającą zabawkę. Należy także pamiętać, aby w łóżeczku malca znajdowało się kilka prostych zabawek, dobranych do jego wieku.