Szukaj

Żółtaczka noworodków

Żółtaczka u noworodków pojawia się najczęściej w ciągu pierwszych pięciu dni życia dziecka, Najczęściej ustępuje po około dwóch tygodniach. W większości przypadków żółtaczka jest rozpoznawana przed opuszczeniem przez dziecko szpitala.

Podziel się
Matka z dzieckiem
Żółtaczka objawia się zażółceniem skóry i błon śluzowych oraz wydzielin na skutek hiperbilirubinemi, czyli nadmiaru bilirubiny we krwi.

Noworodki są szczególnie podatne na wystąpienie żółtaczki, gdyż maluszek przychodząc na świat ma zbyty dużą ilość czerwonych krwinek. Na skutek ich rozpadu dochodzi do powstania nadmiernej ilości bilirubiny, której niedojrzała wątroba noworodka nie jest w stanie ją przetworzyć. Powoduje to, że nadmiar zaczyna gromadzić się we krwi przyczyniając się do powstania żółtego zabarwiania skóry dziecka.

U dzieci urodzonych przedwcześnie znacznie dłużej niż dwa tygodnie obserwuje się odkładani bilirubiny, która jest odpowiedzialna za żółte zabarwienie skóry. Taka sytuacja może doprowadzić do powstania żółtaczki jąder podkorowych mózgu, która przyczynia się do powstania poważnych zmian neurologicznych. Czasami nadmierna produkcja bilirubiny powoduje nadmierna degenerację komórek nerwowych w mózgu dziecka, tym samym doprowadzając do jego zgonu.

Co więcej żółtaczka u noworodków może przyczynić się do powstania choroby hemolitycznej noworodków.

Żółtaczka u noworodka najczęściej ma łagodny przebieg i nie przyczynia się do powstania u dziecka groźnych dla jego zdrowia następstw. W większości przypadków leczenie nie jest konieczne.

Zdarzają się przypadki, że u dzieci, które urodziły się z żółtaczka bądź u których wystąpiła ona w pierwszym dniu życia może dojść do niezgodności grup krwi. Wówczas dziecko ma inny czynnik Rh niż jego matka. W takiej sytuacji dziecko musi pozostać w szpitalu, gdyż niezbędną może okazać się transfuzja krwi.

Jeśli planujesz kolejną ciąże a u wcześniejszych dzieci wystąpiła żółtaczka skonsultuj ten problem z pediatrą lub położnikiem.