Szukaj

Bezsenność u dziecka

Zaburzenia snu i kłopoty z zasypianiem są niejednokrotnie trudne dla dziecka  jak i dla jego rodziców. Bezsenność u dziecka rzadko jest objawem chorobowym lecz niejednokrotnie bywa niezwykle uciążliwa.

Podziel się
Dziecko w łóżku
U większości małych dzieci nocne budzenie się jest związane z ich fizjologią. Okazuje się bowiem, że jeszcze w wieku 5 lat spora ilość dzieci budzi się w nocy i ma trudności z przespaniem całej nocy.

Czas snu zależy od indywidualnych potrzeb dziecka. Niektóre maluchy potrzebują więcej snu inne z kolei mniej. Podobnie sytuacja ma się z odżywianiem dziecka.

Powody bezsenności u dziecka


Głównym powodem bezsenności u maluszka jest kolka oraz takie substancje jak kofeina czy leki. Często dostają się one do organizmu dziecka z mlekiem matki. Ich nadmiar może mieć niekorzystny wpływ na dziecko powodując alergie czy problemy ze snem oraz nadmierne pobudzenie.

Często zdarza się, że problemy ze snem u dziecka są spowodowane głodem lub mokrą pieluszką. Dlatego kładąc bobasa spać warto zadbać o zaspokojenie jego potrzeb fizjologicznych. W tym celu przed położeniem maluszka spać postaraj się go nakarmić i zmienić mu pieluszkę. Dzięki temu unikniesz zbyt częstego przebudzania się dziecka w ciągu nocy.

Jak sobie radzić z bezsennością u dziecka?


Zdarzają się również przypadki, że przyczyną bezsenności i zaburzeń snu u dziecka jest nadmierne zmęczenie bobasa. W takiej sytuacji zaleca się, by kłaść bobaska spać 15 minut wcześniej niż zazwyczaj, dzięki temu szybciej zaśnie i będzie spał dłużej.

Kiedy dziecko jest nadmiernie pobudzone i nie potrafi zasnąć warto podać maluszkowi herbatkę z rumianku. Dla lepszego smaku można osłodzić ja miodem. Tego rodzaju napój ma działanie nasenne i uspokaja bobasa.

Jeśli twój maluszek ma problemy z zasypaniem postaraj się, by bezpośrednio prze położeniem go spać stworzyć senna i sielankową atmosferę. Wówczas wprowadzisz maluszka w sypialniany nastrój. Pamiętaj natomiast, by przed położeniem maluszka spać unikać zabaw energicznych i pobudzających zabaw.