Szukaj

Jak zapewnić rocznemu dziecku bezpieczeństwo w łóżeczku?

Wraz z rozwojem dziecka maluch staje się coraz bardziej aktywny. W związku z tym, konieczne jest wprowadzanie pewnych zmian, by dziecko wciąż było bezpieczne. Maluch z pewnością będzie chciał coraz więcej się ruszać i wspinać  po szczeblach łóżeczka, dlatego konieczne będzie podniesienie poziomu bezpieczeństwa.

Podziel się
Dziecko w łóżeczku Fot. Natalia Groń

Opuść materac

Kiedy zauważysz, że maluch zaczyna być coraz bardziej aktywny i chce poznawać świat, powinien być to dla ciebie sygnał świadczący o tym, że nadeszła najwyższa pora na opuszczenie materaca w łóżeczku dziecięcym. Zrób to jak najszybciej, gdyż niecierpliwy maluch sam może spróbować się tym zająć.

Usuń z łóżeczka zabawki

Okazuje się, że zabawki, które są dla dziecka rozrywką, w jego łóżeczku mogą okazać się bardzo niebezpieczne. Sprytny maluch chcąc opuścić samodzielnie łóżeczko może użyć swoich zabawek jako schodków. Usuń również z łóżeczka dziecka wiszące karuzele, na których maluch mógłby się podciągnąć i wydostać z łóżeczka.

Usuń boczne ochraniacze z łóżeczka

Boczne ochraniacze z łóżeczka dziecka również mogą pomóc maluchowi wydostać się na zewnątrz. W związku z tym, zdejmij je dla bezpieczeństwa dziecka i dla własnego spokoju. Jeśli natomiast twój maluch śpi niespokojnie i obawiasz się, że może uderzyć się o szczebelki łóżeczka zakładaj ochraniacze tylko na noc.

Nie wkładaj do łóżeczka poduszek i kocyków

Poduszki i kocyki w łóżeczku dziecka mogą być niezwykle niebezpieczne. Po pierwsze, z powodu ryzyka wystąpienia nagłej śmierci łóżeczkowej, a po drugie stos poduszek lub kocyków może ułatwić maluszkowi wydostanie się z łóżeczka.

Odsuń łóżeczko od mebli

Jeśli chcesz, aby twój maluch był bezpieczny w łóżeczku zadbaj o to, by łóżeczko nie znajdowało się w pobliżu jakichkolwiek mebli czy ścian. Mogły by one tylko ułatwić dziecku wydostanie się z łóżeczka. Unikaj również sytuacji, by w pobliżu łóżeczka znajdowały się zasłony, firany czy sznurki od rolet. Mogą one jedynie spowodować nieszczęśliwy wypadek.

Załóż ochronę na krawędź szczebelków

Każde dziecko, które zaczyna się podciągać na szczebelkach łóżeczka będzie chciało gryźć jego poręcz. Chcąc uniknąć jej zniszczenia załóż na nią gumowe ochraniacze. Dzięki temu, twój maluch będzie mógł spokojnie gryźć łóżeczko, które wyjdzie z tego bez zniszczeń.

Zabezpiecz teren wokół łóżeczka

Niestety w większości przypadków maluchy są niezwykle uparte i za wszelka cenę próbują wydostać się z łóżeczka. Dlatego na wszelki wypadek, dbając o bezpieczeństwo dziecka rozściel dookoła łóżeczka miękkie koce i poduchy, by w razie ewentualnego upadku maluch miał lekkie lądowanie.