Szukaj

Popękana skóra oraz rany cięte i otwarcia u dziecka

Skóra małych dzieci jest niezwykle delikatna, a tym samym podatna na różne niebezpieczeństwa. W związku z tym, u małych dzieci możemy często zaobserwować popękaną skórę, różnego rodzaju otarcia i rany. Jak sobie z nim radzić? Oto kilka cennych wskazówek.

Podziel się
Dziecko w zimie

Popękana skóra u dziecka


Popękanie skóry jest niezwykle częstą dolegliwością występującą u najmłodszych. Skóra małych dzieci, ze względu na swoją delikatność jest mało odporna na zimno, w związku z tym łatwo ulega popękaniu lub uszkodzeniu. Pęknięcie skóry jest rezultatem uszkodzenia jej zewnętrznej warstwy na skutek jej nadmiernego wysuszenia lub oziębienia.

Jak zapobiec pękaniu skóry u dziecka?

Zrezygnuj ze stosowania kremów i preparatów nawilżających. W chłodne dni zamiast chronić skórę bobasa zwiększają jej wrażliwość.

Skóra dziecka najlepiej sama się nawilża i goi. Aby pobudzić regenerujące właściwości skóry należy zadbać o właściwe nawadnianie dziecka  oraz dostarczyć mu witaminy i składniki odżywcze zawarte w warzywach i owocach.

Aby przyśpieszyć proces gojenia się skóry warto stosować maść z nagietka lub arniki.

Rany cięte i otarcia u dzieci


Rany cięte i otarcia mogą występować zarówno u najmłodszych jak i już dużych dzieci. Ich leczenie z reguły polega na oczyszczeniu rany i zastosowaniu odpowiedniego opatrunku.

Leczenie ran

Pierwsza pomoc w przypadku poważniejszych ran polega na oczyszczeniu zranionego miejsca. W pierwszej kolejności, przy użyciu czystej pincety lub palców, należy usunąć ciała obce zalegające w ranie. Kolejno, należy skupić się na zatamowaniu krwawienia z rany. W tym celu należy przyłożyć do niej czysty opatrunek i delikatnie go docisnąć. W przypadku wszelkiego rodzaju skaleczeń, ran ciętych i otarć warto skorzystać z pomocy lekarza.


Pierwsza pomoc w przypadku lżejszych ran polega na przemyciu rany przegotowaną wodą. Jeśli uważasz, że rana jest dość duża warto zwrócić się do lekarza, gdyż konieczne może być jej zszycie. Aby przyśpieszyć proces gojenia się rany warto ją smarować maścią zawierającą nagietek.