Szukaj

Drgawki gorączkowe u dziecka

U niektórych dzieci na skutek wysokiej gorączki występują drgawki. Wówczas ciało bobasa sztywnieje, ręce i nóżki drgają a gałki oczne obracają się. Naukowcy za główną przyczynę drgawek u dziecka uznają jego niedojrzały mózg, które wraz z rozwojem malca ustępują.

Podziel się
Chłopiec przebtany za kowboja
Wielu rodziców martwią drgawki spowodowane gorączką. Jednak badania pokazują, że nie ma się czym martwić, gdyż dzieci, u których wystąpiły drgawki gorączkowe rozwijają się tak samo jak pozostałe dzieci.

Ryzyko nawrotów

Drgawki znacznie częściej występują u dzieci, które w okresie niemowlęctwa miały drgawki gorączkowe. Jednak u większości dzieci drgawki gorączkowe pojawiają się jednorazowo i nie obserwuje się nawrotu ich ataku.

Postępowanie w przypadku drgawek gorączkowych

  • Kiedy twoje dziecko na skutek gorączki dostanie drgawek powinnaś mieć świadomość, że nie zagraża to jego życiu. W związku z tym postaraj zachować spokój i zimną krew.
  • Kiedy zaobserwujesz u maluszka drgawki postaraj się sprawdzić o której godzinie zaczął się atak. Pozwoli to ustalić czas trwania drgawek.
  • Dziecko w czasie ataku drgawek należy wziąć na ręce lub ułożyć na boku, w taki sposób by głowa znajdował się nieco niżej niż reszta ciała.
  • W czasie drgawek nie powinno się krępować ruchów dziecka. Najlepiej ściągnij z malca wszystkie obcisłe ubrania.
  • W czasie ataku drgawek unikaj także podawania dziecku wszelkiego rodzaju napojów i jedzenia. Najlepiej usunąć z nich wszystkie przedmioty, które mogłyby zagrozić życiu dziecka. Najczęściej drgawki u dziecka trwają 1 lub 2 minuty. Zdarzają się też przypadki, że w czasie ataku drgawek dziecko traci przytomność. Jednak jest to zazwyczaj chwilowe i po chwili malec odzyskuje świadomość.
  • Najczęściej dziecko po ataku drgawek jest zmęczone, wyczerpane i potrzebuje snu. Wówczas najlepiej ułożyć malca na boku podpierając go kocem lub poduszka.
  • Kolejno warto skontaktować się z lekarzem. W międzyczasie warto ochłodzić maluszka przy pomocy wilgotnej szmatki i podać maluszkowi paracetamol w postaci czopków.
  • Chcąc obniżyć temperaturę ciała dziecka unikaj wkładania go do wanny z zimną wodą, gdyż na wypadek ewentualnego ataku drgawek malec mógłby się zakrztusić wodą.

Uwaga!!!

W momencie, gdy drgawki dziecka trwają dłużej niż 5 minut a oddech malca jest nieregularny i nierównomierny należy jak najszybciej wezwać pogotowie.