Szukaj

Przekłuwanie uszu u małego dziecka

Przekłuwanie uszu małym dziewczynkom dla wielu rodziców jest bardzo kontrowersyjną sprawą. Niektórzy rodzice przekłuwają swoim dzieciom uszy, gdyż jest to jedna z tradycji rodzinnych. Inni natomiast poprzez kolczyki chcą pokazać wszystkim, że ich bobas jest dziewczynką.

Podziel się
Ucho

Obecnie coraz więcej rodziców przebija uszy swoim dzieciom bezpośrednio po urodzeniu. Niestety taka praktyka nie jest dobrze oceniana w środowisku  medycznym. Lekarze argumentują to w następujący sposób.

  • U dziewczynek, którym zostały przebite uszy bezpośrednio po urodzeniu istnieje duże prawdopodobieństwo wywiązania się infekcji w miejscu przekłucia. Bardzo często zdarza się, że niezwykle trudno jest zapanować nad tym rodzajem zakażenia, co w konsekwencji może doprowadzić do rozwoju poważniejszej infekcji.

  • Przez okres kilku miesięcy od przekłucia uszu istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo wystąpienia infekcji. Co gorsza maluch nie może nas poinformować o ewentualnych dolegliwościach, gdyż nie potrafi mówić.

  • Według lekarzy noszenie kolczyków przez tak małe dziecko również może stanowić problem. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że maluch mógłby się nimi ukuć badź je połknąć.

  • Specjaliści opowiadają się za tym, by przekłuwać dziecku uszy około czwartego roku życia, a nawet ósmego.

Jeśli jednak zdecydujesz się na to, by przekłuć uszy noworodkowi pamiętaj o tym, by zrobić to w sterylnych warunkach. Ważne jest również, by obserwować malucha i w razie jakichkolwiek wątpliwości jak najszybciej zgłosić się do lekarza, by w porę zapobiec ewentualnym infekcjom.