Szukaj

Zespól nieszczelnego jelita u dziecka

Zespól nieszczelnego jelita jest chorobą, która zalicza się do zespołu złego wchłaniania. Może być bardzo niebezpieczna dla zdrowia każdego człowieka a zwłaszcza dziecka. Czym więc się objawia i co ją wywołuje? Oto kilka informacji na temat tego schorzenia.

Podziel się
Dzieci myjące ręce

Przyczyny wystąpienia zespołu nieszczelnego jelita

 
Przyczyn tej choroby upatruje się w wielu czynnikach. Okazuje się bowiem, że za rozwój choroby może być nawet odpowiedzialny pokarm, który przyczynił się do powstania stanu zapalnego.

Zespół nieszczelnego jelita mogą również wywołać pasożyty, grzyby, drożdżaki oraz bakterie i wirusy.

Co więcej za rozwój choroby może również spowodować zbyt częste przyjmowanie antybiotyków, które niszczą florę bakteryjną jelit. Powodują ją również środki konserwujące i polepszacze. Okazuje się również, że ryzyko wystąpienia zespołu nieszczelnego jelita wzmaga się pod wpływem adrenaliny.

Prawidłowo działające jelito powinno pełnić swego rodzaju sito przez, które przepuszcza się do krwiobiegu rozłożone produkty procesu trawienia. Każda większa cząsteczka, może zostać uznana przez organizm dziecka jako obcy element i wówczas organizm uruchamia swoje mechanizmy obronne i odpornościowe.

Jeśli natomiast działanie jelita jest upośledzone dochodzi do przepuszczania cząstek nie całkiem strawionego pokarmu. Na skutek tego dochodzi do powstania reakcji uczuleniowej.

Zespół nieszczelnego jelita u dziecka może być przyczyną wielu chorób. Jest on między innymi przyczyną różnego rodzaju uczuleń pokarmowych. Dlatego jeśli podejrzewasz u swojego maluszka tego typu schorzenie powinnaś jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.