Szukaj

Jak zapobiegać ukąszeniom i użądleniom owadów u noworodka i małego dziecka

W większości przypadków ukąszenia owadów nie są szkodliwe dla dziecka, jednak powodują ból i swędzenie. Należy jednak chronić dzieci przed ukąszeniami, gdyż owady mogą przenosić różnego rodzaju choroby i powodować zakażenia. Oto kilka wskazówek jak ustrzec dziecko przed ukąszeniami owadów.

Podziel się
pszczoła public-domain-photos.com

Jak chronić dziecko przed ukąszeniem;

 

  •  Pszczoły

Unikaj miejsc gdzie gromadzą się pszczoły. Ich użądlenie jest niebezpieczne, nie tylko dla dorosłych, ale zwłaszcza dla małych dzieci. Pszczoły najczęściej występują na łąkach i w sadach. W związku z tym jeśli twój maluch spędza dużo czasu na polu zabezpiecz go przed użądleniami. W tym celu ubieraj go w białe i pastelowe ubrania. Unikaj również smarowania malucha wszelkiego rodzaju emulsjami zapachowymi, gdyż one dodatkowo przyciągają pszczoły.

 

  •  Komarów

Komary znajdują się przede wszystkim w pobliżu wody, kałuży i zbiorników wodnych. Aby zapobiec ukąszeniom komarów unikaj wychodzenia z domu z dzieckiem, zwłaszcza w wieczornych godzinach. Małe dziecko w wózku można ochronić przed ukąszeniami komarów stosując siatkę ochronną. Warto również używać specjalnych środków odstraszających komary. Zawierają one olejek z cytroneli lub soi.

Po ukąszeniu komara na skórze dziecka bardzo szybko powstają bąble. W większości przypadków bąble szybko znikają, chyba, że maluch jest uczulony na jad komara. Bąble mogą również pozostać dłużej, gdy dziecko rozdrapie ukąszone miejsce.

 

Kiedy na skutek ukąszenia dziecka przez komara powstanie bąbel, zrób maluszkowi zimny okład, który powinien złagodzić ból i pieczenie. Zminimalizuje to również obrzęk, który powstaje na skutek ukąszenia.

 

  •  Kleszczy

Kleszcze są również bardzo niebezpieczne. Maluchy są na nie narażone zwłaszcza w lesie. W związku z tym, przed przejażdżka do lasu zastosuj środki odstraszający przeciwko kleszczom. Po wyprawie do lasu sprawdź dokładnie ciało dziecka, czy nie ma czarnych zgrubień, wielkości główki od szpilki. Jeśli zaobserwujesz coś niepokojącego, zgłoś się do lekarza, by jak najszybciej usunąć kleszcza.