Szukaj

Świerzb u dziecka

Świerzb należy do grupy chorób zakaźnych. Wywołują go niewielkie roztocze zwane świerzbowcem ludzkim. Oto kilka informacji dotyczących objawów i sposobów leczenia tego dokuczliwego schorzenia.

Podziel się
Dzieci

Objawy choroby

Najbardziej charakterystycznym objawem świerzbu są silnie swędzące zmiany skórne  o różnych kształtach. Najczęściej wieczorową porą obserwuje się wzmaganie swędzenia miejsc zmienionych chorobowo. Dzieje się tak, gdyż w tym czasie roztocza drążą pod skórą dziecka korytarze, gdzie później składają swoje jaja.

Zmiany skórne wywołane przez świerzb mają najczęściej formę falistych korytarzy, których długość waha się od kilku milimetrów do nawet jednego centymetra, któremu towarzyszy czerwonawy strupowaty obrzęk.  Zazwyczaj na jednym z końców korytarza występuje mały guzek.
 
Zmiany skórne wywołane prze świerzb najczęściej występują między palcami dłoni oraz w okolicach nadgarstków. Jednak nie jest to regułą i zmiany chorobowe mogą pojawić się na całym ciele.

U dziecka, które nigdy wcześniej nie było zakażone świerzbowcem początkowy okres rozwoju choroby może przebiegać bezobjawowo przez mniej więcej miesiąc. Niestety w tym czasie może dojść do zaatakowania większych obszarów.

Leczenie choroby

Świerzb jest bardzo zaraźliwy dlatego wymaga jak najszybszego leczenia. Nieleczony świerzb może wywołać bardzo przykre konsekwencje. Między innymi na skutek braki interwencji lekarskiej może dojść do wtórnego zakażenia lub spowodować powstanie schorzenia podobnego do wyprysku czy uporczywej wysypki.

Dlatego jeśli masz podstawy ku temu, że twój maluch może być zakażony świerzbem  postaraj się to jak najszybciej skonsultować z lekarzem. Specjalista będzie w stanie rozpoznać czy zmiany zostały wywołane przez świerzbowca ludzkiego. Co więcej lekarz przez szkło powiększające może zobaczyć świerzbowca, a jeśli to niemożliwe stwierdzić lub wykluczyć jego obecność badając próbkę skóry pod mikroskopem.

U większości osób zakażonych świerzbem klasyczne środki zabijające roztocza są stosunkowo skuteczne. Należy jednak mieć świadomość, że nie powinny być one stosowane dłużej niż zaleci lekarz.

Do leczenia świerzbu używa się również olejku lawendowego, którego działanie jest powszechnie znane. Okazuje się bowiem, że jest on tak samo skuteczny w leczeniu zakażenia jak inne środki zalecane przez specjalistów.

Z uwagi na to, że świerzbowiec jest chorobą zakaźną należy zadbać o to by wszystkie ubrania noszone przez zakażone dziecko były wyprane w wysokiej temperaturze. Bowiem roztocze świerzbowca ludzkiego zazwyczaj mogą żyć trzy lub cztery dni.

W przypadku zakażenia świerzbem leczenie nie powinno ograniczać się tylko do osoby chorej, ale powinno objąć również najbliższych członków rodziny oraz koleżanki i kolegów z klasy.