Szukaj

Jak wyleczyć katar u dziecka?

Ilość energii, jaką posiadają dzieci, nie jednokrotnie zadziwia nas, dorosłych. Jednak częste, żywiołowe zabawy na świeżym powietrzu, w tej porze roku mogą skutkować przeziębieniami, szczególnie uporczywym katarem.

Podziel się
Chore dziecko adstone.pl

Przyczyny kataru u dziecka

Najczęściej powodem pojawienia się wodnistej wydzieliny z noska dziecka jest infekcja. Należy jednak pamiętać, że nie można od razu jednoznacznie stwierdzić czy to przeziębienie, czy może jednak dziecko cierpi na alergię na pyłki lub konkretny rodzaj pokarmów. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u pediatry i prośba o skierowanie do alergologa.

Jak ulżyć dziecku z katarem?

Domowe leczenie najlepiej zacząć od stworzenia dziecku dogodnego mikroklimatu pomieszczenia, w którym przebywa. Sprowadza się to do zadbania o odpowiednia temperaturę i wilgotność powietrza. W sezonie jesienno – zimowym, w którym konieczne jest ogrzewanie pomieszczeń, powietrze bywa przesuszone. Najlepszym sposobem na zwiększenie jego wilgotności jest umieszczenie nad kaloryferem (np. na parapecie) miski z wodą. Ciepło wytwarzane przez urządzenie przyczyni się do podgrzania i parowania wody, w wyniku czego powietrze w pokoju zyska odpowiedni poziom nasycenia parą wodną.

Domowe sposoby leczenia kataru u dzieci

W walce z katarem u dzieci pomocne będzie podawanie zwiększonej dawki witaminy C. Działa ona uszczelniająco na naczynia krwionośne, co ma bezpośredni wpływ na ograniczenie obrzęku noska i zmniejszenie uporczywej wydzieliny. Kiedyś uważano, że dobroczynne działanie ma również picie musującego wapna. Obecnie jednak stwierdzono, że zagęszczanie kataru owszem, zmniejsza jego wydostawanie się na zewnątrz, ale przez zaleganie wewnątrz dochodzi do infekcji bakteryjnych, a nawet anginy, zapalenia ucha, czy też zatok. Można także zastosować inhalacje olejkami eterycznymi. Istnieje jednak ryzyko przypadkowego poparzenia malucha gorącym wywarem lub też wystąpienia alergii na konkretny preparat. Warto więc wcześniej upewnić się, czy taka kuracja nie przyniesie więcej szkód niż pożytku.

Leczenie farmakologiczne kataru u dzieci

W razie wystąpienia kataru u dziecka nie należy od razu sięgać po mocne środki farmakologiczne jak np. antybiotyki. Leczenie nimi to ostateczność. Lekarz powinien je przepisać wyłącznie w przypadku, kiedy dziecko poza katarem cierpi z powodu gorączki lub innych dolegliwości wskazujących na poważniejsze schorzenia. W zamian można sięgnąć po te naturalne jak np. antybiotyki zawarte w czosnku. Niewiele dzieci lubi jego ostry zapach i smak, ale warto spróbować zmieszać go z jego ulubionym sosem, lub schować pod ostatnią warstwą kanapki. Można również spróbować podać maluchowi syropek sosnowy lub cebuli z miodem i cukrem. Taka słodycz na pewno przypadnie dziecku do gustu, a leczenie będzie przyjemnością.

Autor: Podsiedlik Marlena