Szukaj

Jak zawijać noworodka w kocyk?

Większość dzieci, gdy są owinięte w kocyk uspokajają się  i przestają płakać. Zawijanie dziecka w kocyk pomaga również zminimalizować ból spowodowany kolką. Jednak niektórzy rodzice obawiają się, że zawijanie dziecka w kocyk może powodować zespół nagłej śmierci łóżeczkowej. Nic bardziej mylnego.

Podziel się
Dziecko na kocu
Najnowsze wyniki badań dowodzą, że  dziecko owinięte w kocyk jest w znacznie mniejszym stopniu narażone na ryzyko wystąpienia nagłej śmierci łóżeczkowej. W związku z tym, jeśli twój maluch lubi być owinięty kocykiem, bez obaw możesz to robić.

Jak zawijać dziecko w kocyk?

 

Oto kilka cennych wskazówek, jak prawidłowo zawijać dziecko w kocyk:


  • Rozłóż kocyk na płaskiej powierzchni, może być to blat, materac łóżeczka czy łóżko. Kocyk rozłóż  w taki sposób, by jeden róg znajdował się na dole, a przeciwległy do niego zagnij w dół. Kolejno, połóż dziecko na kocyku w taki sposób, by jego główka znajdowała się na zagiętym rogu.

  • Następnie nakryj dziecko jednym z bocznych rogów w taki sposób, by kocyk przykrywał jedna rękę dziecka oraz jego brzuch. Koniec rogu koca podłóż pod plecy i pośladki dziecka. Następnie dolny róg, który zwisa na dół  podnieś do góry i nakryj nim przód malucha. Ostatnim rogiem należy okryć całe ciało dziecka, a jego koniec umieścić pod pleckami szkraba.

  • Może zdarzyć się, że maluchy wolą być zawinięte w kocyk, w taki sposób by mieć wolne rączki. Wówczas zawijanie w kocyk przebiega w taki sam sposób z tą różnicą, że boczne rogi kocyka należy przekładać pod pachami dziecka.

Należy unikać zbyt częstego i długiego owijania dziecka w kocyk. Ruchy malucha, który jest owinięty w kocyk są skrępowane, w związku z czym jest zahamowana aktywność fizyczna malucha. Dlatego pamiętaj, by zawijać dziecko w kocyk z umiarem, by nie doprowadzić do patologii rozwojowych.