Szukaj

Zapalenie skóry – co robić?

Piękna i zdrowa skóra – o tym marzy każdy. Zwłaszcza w okresie, gdy słońce świeci, ptaszki śpiewają, a nogi aż się rwą do tego, by spotkać się z przyjaciółmi na świeżym powietrzu, poopalać na słońcu i wygrzewać twarz nieprzykrytą warstwami maskującego makijażu.

Podziel się
Kobieta w czerwonej bluzce Fot. Heather Sorenson / sxc.hu
Trzeba się zatem pilnować. Dbać o higienę i odpowiednie odżywianie. Jednak przed pewnymi schorzeniami bardzo ciężko się ustrzec. Należy do nich, z łacińskiego znane pod nazwą dermatitis, zapalenie skóry. 

Typy zapalenia skóry

Wyróżnia się dwa typy zapalenia skóry: wywołane czynnikami drażniącymi lub alergicznymi. Pierwsze z nich objawia się świądem, pieczeniem, kłuciem, zaczerwienieniem skóry lub uczuciem pieczenia. Czym jest spowodowane? Jak sama nazwa wskazuje kontaktem z substancjami drażniącymi, na które dana osoba może być uczulona. Przykładem takich substancji są np. silne środki złuszczająco – oczyszczające, farby do włosów, cienie do oczu, tusz do rzęs, mydło w kostkach, dezodoranty, środki nawilżające. Krótko mówiąc – wszystkie kosmetyki i środki chemiczne. 

Natomiast alergiczne zapalenie skóry jest zapaleniem, którego charakterystyczne symptomy obejmują obrzęk, zaczerwienienie, świąd, pokrzywkę oraz sączące zmiany pęcherzowe. Ten typ zapalenia wywołują określone czynniki obecne w spożywanych przez nas produktach, które powodują reakcję alergiczną. Należą do nich lanolina, sztuczne barwniki, środki zapachowe, kremy lecznicze, guma i kleje.

Co ciekawe, rzadko pierwszy kontakt z alergenem wywołuje wyżej wymienione objawy. Zazwyczaj dopiero ponowna ekspozycja może być przyczyną pojawienia się reakcji alergicznej, nawet jeśli stężenie alergenu jest wtedy bardzo małe. Alergiczne zapalenie skóry ma tendencję do rozszerzania się na inne części ciała, czyli poza pierwotne miejsce reakcji alergicznej.

Zapobieganie

Oczywiście ciężko jest zapobiec zapaleniu skóry, jeśli np. nie wiemy na co jesteśmy uczuleni. Dlatego też osoby ze skłonnością do alergii powinny zawsze przed zastosowaniem danego produktu sprawdzić, czy mogą bezpiecznie go używać – w tym celu przed zastosowaniem nałożyć jego niewielką ilość na nadgarstek lub wewnętrzną powierzchnię ramienia i pozostawić na 8-12 godzin.

Jeśli nie wystąpią żadne niepokojące objawy oznacza to, że mogą go stosować bez obaw. Zalecane jest także wykonanie testów alergicznych, które pomogą odkryć, na co dana osoba jest uczulona i w rezultacie ułatwią jej unikanie produktów, które wywołują niepożądane reakcje organizmu. W miarę możliwości należy używać produktów bezbarwnych, bezwonnych i bez dodatku substancji chemicznych.

Leczenie

Oczywiście, by skutecznie walczyć z zapaleniem skóry najlepiej odwiedzić kosmetologa lub dermatologa. Jednak zanim to zrobimy warto wypróbować domową metodę. Z dokuczliwymi objawami można walczyć z pomocą mieszanki ziołowej z żywokostem lekarskim, która ma działanie łagodzące i kojące. Kiedy już objawy nie będą aż tak dokuczliwe należy skonsultować się ze specjalistą. Jeśli występuje u nas niepożądana reakcja na produkty kosmetyczne, trzeba zwrócić się do kosmetologa.

Natomiast dermatolog przyda się, jeśli po usunięciu czynnika drażniącego zapalenie skóry nie ustępuje, lecz się utrzymuje i nie poddaje domowym sposobom leczenia. W takim wypadku lekarz przepisze kortyzon lub hydrokortyzon lub hydrokortyzon w postaci lotionu. Natomiast jeśli w obrębie skóry rozwinął się stan zapalny, mogą być potrzebne antybiotyki. Z zapaleniem skóry da się walczyć – i znów możemy się czuć dobrze we własnej skórze!

Autor:

Gabriela Godek