Szukaj

Higiena uszu dziecka

Uszy są narządem, który jest samoistnie chroniony. Ich budowa sprawia, że nie wymagają one nadmiernej pielęgnacji ani zbyt wielu zabiegów kosmetycznych. Oto kilka rad jak prawidłowo dbać o uszy naszego dziecka.

Podziel się
Higiena uszu dziecka

 

Dbając o uszy dziecka należy zwrócić szczególną uwagę na to by chronić uszka naszego malca przed nadmiernym zimnem i nadmiernym słońcem.

Uszy są zbudowane z bardzo małych naczyń krwionośnych i w wypadku ich odmrożenia lub poparzenia leczenie uszkodzeń wymaga wiele czasu.

Dodatkową ochronę przewodu słuchowego stanowią małe włoski nazywane rzęskami , które pozwalają na zatrzymywanie zanieczyszczeń, które mogłyby przedostające się do kanału słuchowego dziecka.

Jak dbać o higienę uszu?

Podstawą dbania o higienę uszu jest usuwanie nadmiaru woskowiny z kanału usznego. Dlatego warto zwrócić szczególna uwagę, aby nasza pociecha potrafiła prawidłowo dbać o czystość i higienę swoich uszu.

W tym celu warto nauczyć dziecko by myć codziennie uszy przy użyciu wody i łagodnego mydła. Oczywiście zabieg ten dotyczy tylko zewnętrznej części ucha, czyli małżowiny usznej.

Uwaga!!!

Stosowanie patyczków kosmetycznych do czyszczenia uszu bobasa może spowodować więcej szkody niż pożytku. Używając patyczków kosmetycznych do czyszczenia uszu dziecka możemy spowodować przepchnięcie brudu w głąb kanału słuchowego, doprowadzając do zakażenia wewnątrz ucha dziecka.

Jak sobie radzić z nadmiarem woskowiny usznej u dziecka?

U niektórych maluchów można zaobserwować nadmierną ilość produkowanej woskowiny. Jeśli taka sytuacja dotyczy twojego dziecka rodzice powinni regularnie kontrolować stan uszu dziecka.

Zbyt duża ilość zgromadzonej woskowiny w uszach malca może spowodować, że niezbędne będzie przepłukanie uszu dziecka. Ten zabieg powinna wykonać tylko wykwalifikowana osoba.

Aby zmniejszyć ilość wytwarzanej woskowiny warto wykluczyć z diety malucha nadmierna ilość produktów mlecznych i cukru.


Jak dbać o słuch dziecka?

Dbając o higienę uszu dziecka nie mamy na myśli tylko i wyłącznie regularnego czyszczenia małżowiny i kanału usznego dziecka. Higiena uszu dziecka obejmuje również ochronę uszu malca przed głośnymi dźwiękami.

Słuchanie głośnej muzyki wywołuje silne wibracje w uchu dziecka, które powodują ścieranie się kosteczek słuchowych. Zbyt często powtarzająca się tego rodzaju sytuacja nieuchronnie prowadzi do ich uszkodzenia a w konsekwencji do powstania nieodwracalnych zmian, czyli głuchoty.