Szukaj

Próchnica i przebarwienia zębów u dziecka

Obecnie każdy z nas dba o zdrowie i higienę swoich zębów, bowiem uśmiech jest naszą wizytówka i świadczy o kulturze osobistej. Ważne jest, by o higienę i estetykę zębów dbać już od najmłodszych lat. Oto kilka rad jak zapobiec przebarwieniom i próchnicy u dziecka.

Podziel się
Stomatologia

Próchnica zębów u dziecka

Próchnica jest zmorą każdego człowieka. Nie omija również dzieci. Próchnica na zębach powstaje na skutek działania kwasu, który jest wytwarzany przez bakterie żyjące w jamie ustnej.


Kwas ten ma taki silne działanie, że jest w stanie skruszyć twarde szkliwo zęba oraz zębinę. Kiedy dostanie się do wewnętrznej miazgi zęba powoduje ból.

 

Głównym sposobem walki z próchnicą jest prawidłowa higiena jamy ustnej oraz odpowiednia dieta.


Dlatego chcąc w odpowiedni sposób dbać o higienę jamy ustnej dziecka postaraj się, by maluch szczotkował zęby. Warto zadbać również o to, by myjąc zęby raz dziennie używać pasty z fluorem.

 

Aby zapobiec próchnicy dużą role odgrywa dieta. Wskazane jest, by dzieci od najmłodszych lat spożywały jak największe ilości wapnia w postaci mięsa, kurczaków, ryb, ryb i ziarna sezamowego.


Rozwojowi próchnicy u dzieci sprzyja spożywanie cukru pod czystą postacią oraz produktów, których cukier jest podstawowym składnikiem. Dlatego w diecie dziecka postaraj się ograniczyć tego rodzaju produkty.


Dbając o zęby malucha nie należy pominąć regularnej kontroli dentystycznej.

 

Przebarwienie zębów u dziecka

 

Białe przebarwienia na zębach dzieci są efektem przedawkowania fluorków, które pochodzą z pasty do zębów, wody pitnej czy tabletek. Obecnie coraz rzadziej mamy do czynienia z tego rodzaju przebarwieniami, gdyż fluoryzacja zębów jest kontrolowana.

 

 

Innym powszechnie występującym rodzajem przebarwienia zębów jest ich żółknięcie. Zęby zmieniają swój kolor na żółty, gdy są nieregularnie czyszczone. Dlatego by zapobiec przebarwieniom należy pamiętać o regularnym szczotkowaniu powierzchni zębowych.