Szukaj

Dlaczego dziecko nie chce spać na plecach

Dla większości niemowląt spanie na brzuszku jest przyjemniejsze i bardziej komfortowe. Specjaliści wskazują jednak, że korzystniejsze i bezpieczniejsze dla rozwoju malców jest spanie na pleckach. Jak więc nauczyć dziecko spania brzuszkiem do góry?

Podziel się
Śpiące niemowlę

Noworodki nie powinny spać na brzuszku, gdyż uważa się, że taka pozycja snu wpływa na zwiększenie ryzyka nagłej śmierci łóżeczkowej.

 

Większość bobasów szybko przyzwyczaja się do spania na pleckach. Wiadomo, początkowo niektóre z nich trochę marudzą inne z kolei mają bardzo lekki sen. Jednak spanie na pleckach jest znacznie bezpieczniejsze niż spanie na brzuszku.

 

Kiedy maluszek śpi na brzuszku zapada w znacznie głębszy sen niż w momencie kiedy śpi na pleckach. Co więcej spanie na brzuszku powoduje, że dziecko jest bardziej przytłumione i trudniej reaguje na czynności mające na celu wybudzenie go. W związku z tym nie potrafią samodzielnie obudzić się w przypadku chwilowego bezdechu, aby móc ponownie oddychać. Specjaliści uważają, że jest to jedna z głównych przyczyn Zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej.

 

Jeśli twój bobasek nie potrafi spać na pleckach warto skonsultować się z pediatrą. Lekarz jeśli tylko to możliwe wskaże przyczynę dlaczego dziecko nie jest w stanie zasnąć na pleckach. Przeważnie dzieci nie chcą spać na brzuszku, gdyż tego nie lubią, natomiast niektóre bobaski posiadają różnego rodzaju wady fizyczne, które po prostu uniemożliwiają im spanie na pleckach.

 

Jak nauczyć malca spać na pleckach?

Jeśli twój malec źle się czuje leżąc brzuszkiem do góry istnieje kilka sposobów, by sprawić, że spanie w tej pozycji będzie znacznie przyjemniejsze.

  • Owiń malca kocykiem
Niemowlaki chętniej sypiają na brzuszki kiedy są owinięte kocykiem. W związku z tym śpiącego na pleckach maluszka warto owinąć kocykiem. Kiedy bobasek jest owinięty jego nóżki i rączki rzadziej są wyrzucane przez odruch Moro, dzięki czemu sen malca jest spokojniejszy.

Jeśli zdecydujesz się na owijanie maluszka kocykiem należy wziąć pod uwagę, że bobasowi będzie cieplej w związku z czym należy dostosować do tego temperaturę powietrza w pokoju.

 

Z owijania maluszka kocykiem należy zrezygnować kiedy malec jest bardzo aktywny i istnieje prawdopodobieństwo, że jego kocyk może być przyczyną wypadku.

  • Podwyższ materac

Aby ułatwić dziecku spanie na pleckach można również podwyższyć lekko górną część materaca. Dzięki temu malec nie będzie leżał zupełnie płasko. Należy jednak unikać układania poduszek bezpośrednio w łóżeczku.

  • Bądz cierpliwa

Przy uczeniu bobasa spania na pleckach należy uzbroić się w cierpliwość i próbować wszelkich sposobów usypiania malca w takiej pozycji. W tym celu można wykorzystać leżaczek bądź kołysać malca w ramionach.

  • Bądz konsekwentna

Ucząc bobasa spania na pleckach należy być konsekwentnym pomimo tego, że płacze i marudzi. Jednaktylko takie postępowanie przynosi pożądane efekty.