Szukaj

Ukąszenia i użądlenia u dzieci

Ukąszenia u dzieci zdarzają się bardzo często. Zapewne każde dziecko zostało kiedyś ugryzione przez owada lub swojego rówieśnika. Zazwyczaj rany wywołane ugryzieniem są niewielkie i nie zagrażają maluszkowi.

Podziel się
Komar
Na skutek ukąszenia dochodzi do przerwania ciągłości skóry. Czasami jednak na skutek innych czynników, na przykład drapania konieczne jest leczenie.


Najwięcej trudności sprawiają ukąszenia przez ludzi. Są one niebezpieczne ze względu na to, że w jamie ustnej człowieka znajdują się wirusy i pasożyty. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku ukąszenia przez zwierzęta. Szczególnie niebezpieczne są ukąszenia przez zwierzęta chore na wściekliznę.

Innym rodzajem ukąszeń są użądlenia przez owady, które na skutek ugryzienia mogą wprowadzić do organizmu dziecka truciznę. Owad, na skutek użądlenia wprowadza pod skórę substancje chemiczne, które powodują uczucie pieczenia, kłucia czy parzenia.

Najczęściej wśród owadów żądlą osy, pszczoły i komary. Stosunkowo rzadziej mamy do czynienia z ukąszeniami przez zwierzęta morskie.

Na skutek użądlenia dochodzi do podrażnienia zakończeń nerwowych, przez co zwiększa się dopływ krwi do ukąszonego miejsca. Wówczas dziecko odczuwa silna potrzebę podrapania się , które niestety ułatwia rozprowadzanie trucizny i może pogorszyć stan. Najlepszym sposobem uchronienia się przed użądleniami owadów jest używanie środków odstraszających

Dziecko może również zostać ukąszone przez gady, takie jak na przykład wąż czy jaszczurka. Jad gadów jest szczególnie niebezpieczny, dlatego jeśli stwierdzimy, że nasz maluch mógł paść ofiarą gada, powinniśmy się jak najszybciej skontaktować z lekarzem.


Pierwsza pomoc w ukąszeniach u dziecka?


Pierwszym krokiem w udzielaniu pierwszej pomocy powinno być przemycie ukąszonego miejsca pod bieżącą wodą. Warto również zamoczyć ugryzienie w stężonym roztworze soli z wyciągiem z nagietka, który ma odkażające właściwości. Przemywanie rany powstałej na skutek ugryzienia przez ludzi lub zwierzęta jest konieczne.

Rany powstałe na skutek ukąszenia warto smarować maściami z arniki lub nagietka, gdyż mają one właściwości odkażające.