Szukaj

Podłoże dziecięcych lęków

Niemowlęta są nieświadomymi istotami, które w początkowej fazie życia nie zdają sobie sprawy z niebezpieczeństwa jakie je otacza. Natomiast wraz z rozwojem dziecka świadomość niebezpieczeństwa powoduje, że lęk przed otoczeniem się wzmaga. Dlaczego tak się dzieje?

Podziel się
Chłopiec przebtany za kowboja

 

  • Zdobywanie wiedzy

 

Maluszka cechuje naturalna ciekawość poznawania otaczającego świata. Wówczas dla dziecka świat staje się bardzo niebezpiecznym miejscem.

  • Niewielkie doświadczenia życiowe
Większość dzieci w pierwszym roku życia potrafi rozpoznać związki przyczynowo skutkowe, jednak nie jest w stanie zrozumieć mechanizmów rządzących takim stanem rzeczy. Dlatego w dziecku budzi strach samo zastanawianie się co by było gdyby. Samo rozmyślanie nad tym wywołuje u dziecka strach.

  • Poczucie różnicy rozmiarów
Małe dzieci potrafią zaobserwować,że są znacznie mniejsze w porównaniu do otaczającego świata. Nie powinno więc nikogo dziwić, że taki stan rzeczy może wywoływać u maluszków strach i lęk.

  • Rozwój wyobraźni
Wyobraźnia dziecka jest bardzo bujna i bogata. Nic więc dziwnego, że może stać się również przyczyną lęku u dziecka. Zdarza się, że dziecko na skutek zewnętrznych bodźców wyobraża sobie rzeczy i sytuacje, które wywołują u niego strach i niepokój.

  • Rozwój pamięci
Wraz z rozwojem pamięci dziecko ma większą zdolność do zapamiętywania złych rzeczy. Dlatego podrapanie przez kota czy zbyt mocne zawahanie na huśtawce mogą stać się przyczyną leku i obaw. Pamiętaj, że również wydarzenia fikcyjne mogą spowodować u dziecka strach. 

  • Wzrost sprawności ruchowej
Kiedy maluszek zaczyna samodzielnie się poruszać jego lęki i obawy wzrastają. Kiedy jest noszony na rękach zawsze ktoś jest przy nim natomiast kiedy chodzi samodzielnie jest narażony na węszenie psa, kurz na podłodze czy pająki. To również jest przyczyną reakcji lękowych u dziecka.

  • Skupienie na sobie
Małe dzieci mają tendencje do skupiania się na sobie. Dlatego gdy usłyszą bajkę lub obejrzą historię gdzie bohaterowi, z którym się utożsamiają stanie się coś złego im również może coś grozić.

  • Łatwość ulegania wpływom
Emocje łatwo udzielają się maluchom. Dlatego jeśli maluszek zauważy, że jego rówieśnicy czegoś się boją to ich obawy mogą stać się również przyczyna lęku.