Szukaj

Zasady zdrowego żywienia

Prawidłowe żywienie jest bardzo istotnym czynnikiem środowiskowym w życiu człowieka. Ma ono nie tylko wpływ na nasz wygląd, ale także na zdrowie. Odpowiednie żywienie polega na dostarczaniu organizmowi wszystkich niezbędnych substancji, które umożliwiają mu właściwe funkcjonowanie. Poza tym istotne jest zaspokojenie potrzeb żywieniowych.

Podziel się
Składniki pokarmowe

W jaki sposób należy się odżywiać?

 • Po pierwsze jedz regularnie.

  Należy spożywać 5 posiłków dziennie w regularnych odstępach czasu. Posiłki nie powinny być zbyt duże. Poza tym należy rozpoczynać dzień od zjedzenia śniadania, które dostarcza nam energii na cały dzień.
 • Po drugie uwzględniaj w jadłospisie produkty z wszystkich grup.

  Układając codzienny jadłospis powinniśmy brać pod uwagę produkty zbożowe i owoce, mleko i jego przetwory oraz produkty dostarczające białko. Dieta powinna być różnorodna, ponieważ wtedy jest źródłem większej ilości składników odżywczych, mineralnych i witamin.
 • Po trzecie jedz dużo produktów zbożowych, warzyw i owoców.

  Te składniki są przede wszystkim źródłem energii, dlatego warto spożywać je każdego dnia. Warzywa i owoce najlepiej spożywać na surowo. Znajduje się w nich wiele witamin i błonnika, który korzystnie wpływa na regulację pracy układu pokarmowego.
 • Po piąte jedz mięso z umiarem.

  Mięso należy jeść w umiarkowanych ilościach. Dobrze jest zamiast niego wybierać czasami ryby i rośliny strączkowe. Wskazane jest spożywanie mięsa ok. 3 razy w tygodniu. Jest ono źródłem pełnowartościowego białka, witamin z grupy B oraz przyswajalnego żelaza. Ryby natomiast stanowią źródło wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3.
 • Po szóste ogranicz tłuszcze.

  Warto ograniczyć ilości spożywanych dziennie tłuszczy zwierzęcych oraz produktów, które zawierają duże ilość cholesterolu. Mogą one negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie.
 • Po siódme ogranicz sól.

  Nie od dzisiaj wiadomo, że sól nie jest zbyt zdrowa. Warto ograniczyć spożycie soli w codziennej diecie. Najlepiej unikać dosalania potraw.
 • Po ósme zachowaj umiar w jedzeniu cukru i słodyczy.

  Słodycze nie tylko mogą przyczynić się do powstania próchnicy zębów, ale również mogą spowodować przyrost wagi. Najlepiej jest zastąpić cukier owocami i warzywami. Dzięki temu nie tylko odżywiamy się zdrowo, ale również nie przybieramy na wadze.
 • Po dziewiąte nie zapominaj o ruchu.

  Aktywność ruchowa jest bardzo istotna i wpływa pozytywnie na nasze zdrowie. Chcąc cieszyć się wymarzoną sylwetką ruch jest niezbędny. Pozwala nam pozbyć się nadmiaru kalorii, które dostarczamy organizmowi wraz z pożywieniem.