Szukaj

Dieta oczyszczająca

Dieta oczyszczająca jest idealnym sposobem na dodanie sobie energii, polepszenie samopoczucia i odzyskanie sił witalnych. Dieta oczyszczająca jest bardzo specyficzna. Polega ona na ukierunkowaniu podwyższenia wydolności organizmu poprzez wypłukanie substancji szkodliwych.

Podziel się
Świeże warzywa Fot. Margan Zajdowicz / sxc.hu
Dietę oczyszczającą powinno stosować się okresowo. Długość oraz częstotliwość powinny być uzależnione od trybu życia. Osoby, które z pewnych względów np.: zdrowotnych, nie mogą poddać się kuracji oczyszczającej z zastosowaniem diety, mogą spróbować innych metod, aby efektownie usunąć toksyny z organizmu, przykładem mogą być plastry oczyszczające.

Rodzaje diet oczyszczających

Istnieje kilka rodzajów diet oczyszczających. Różnią się one od siebie długością trwania kuracji, ilościami posiłków, różnorodnością produktów i ilością przyjmowanych kalorii na dzień.

Dieta warzywna dr Ewy Dąbrowskiej. Najbardziej popularna obecnie dieta oczyszczająca w naszym kraju. Opracowana przez rodzimą specjalistkę dieta oparta na warzywach, której kluczowym elementem jest odblokowanie naturalnego mechanizmu oczyszczania się organizmu z toksyn poprzez bardzo restrykcyjne przygotowaną dietę ubogą w kalorie i bardzo bogatą w antyoksydanty, witaminy i błonnik.

Zalety diety warzywnej:

- zwiększa witalność i poziom energii,
- poprawia nastrój i zdolności poznawcze oraz pamięć,
- polepsza jakość snu,
- reguluje system immunologiczny.

Ponadto eliminacja toksyn ma bardzo korzystny wpływ na regulację podstawowych układów organizmu. Dr Dąbrowska podaje ze swojego doświadczenia przypadki pozytywnego wpływu tego rodzaju kuracji oczyszczającej na układ immunologiczny, hormonalny i nerwowy. Do przykładów terapeutycznego działania diety warzywnej należą m.in. podany poniżej wpływ kuracji na poszczególne układy:

  • Układ immunologiczny – regulacja działania poprawiająca odporność organizmu na infekcje, obniżenie lub eliminację objawów astmy oraz alergii, cofnięcie postępu reumatyzmu oraz innych chorób autoimmunologicznych.
  • Układ hormonalny – regulacja hormonów oraz utrzymywanie ich właściwego poziomu co skutkuje m.in. regularnym miesiączkowaniem i eliminacją problemów z narządami rodnymi.
  • Układ nerwowy – regulacja działania układu nerwowego objawia się obniżeniem lub eliminacją objawów stwardnienia rozsianego, padaczki, nerwicy oraz choroby Parkinsona.
Dieta owocowa. Jest bardzo popularnym rodzajem diety oczyszczającej nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Dzięki odpowiednio dobranym posiłkom o ściśle określonym składzie, przyjmowanym o odpowiedniej porze stosując tę wyjątkowo skuteczną dietę odczuwanie głodu jest minimalne lub żadne.

Zalety oczyszczającej diety owocowej

- zwiększa siły witalne,
- podwyższa wydolność fizyczną i psychiczną,
- redukuje stres,
- polepsza koncentrację,
- polepsza ogólny wygląd skóry,
- polepsza stan paznokci, włosów i zębów.

Cechy wspólne diet oczyszczających

- woda – najlepiej mineralna lub filtrowana, często około 2 litry dziennie,
- świeże owoce i warzywa – najlepiej organiczne lub z pewnych źródeł – nie pryskane,
- nie przetworzone ziarna, pestki oraz orzechy.

Uwaga! Diety oczyszczającej nie zaleca się kobietom w ciąży oraz w okresie karmienia. Również nie powinno stosować się diety przy chorobach układu pokarmowego.

Autor:

Damian Nowaczek