Szukaj

Dieta jabłkowa

Dieta jabłkowa jest nie tylko dobrym sposobem na zrzucenie zbędnych kilogramów, ale również doskonałą metodą na ustabilizowanie poziomu cukru we krwi. Dzięki niej nie odczuwamy tzw. wilczego głodu, a przy tym wzmacniamy serce i krwiobieg, dzięki czemu nasz układ odpornościowy funkcjonuje we właściwy sposób.

Podziel się
Jabłko
W przypadku diety jabłkowej możemy mówić o dwóch odmianach, tej mniej i bardziej restrykcyjnej. W przypadku mniej restrykcyjnej spożywamy mniejsze i lżejsze posiłki wzbogacone jabłkami. Natomiast ścisła dieta jabłkowa wiąże się ze spożywaniem przez 3 dni tylko i wyłącznie jabłek.

Dieta jabłkowa opiera się, jak się można domyślić, przez wszystkim na spożywaniu jabłek. Mówi się, że dzięki niej możemy stracić nawet 1 kilogram dziennie. Przy tej diecie dzień należy rozpocząć od wypicia wody mineralnej zmieszanej z octem jabłkowym. W ciągu jednego dnia należy wypić 2 litry wody. Jabłka są bogate w błonnik, który korzystnie wpływa na utratę wagi.

Restrykcyjna dieta jabłkowa pomaga zrzucić zbędne kilogramy, ale może też wywierać negatywny wpływ na stan naszego zdrowia. Zastąpienie jabłkami ważnych produktów bogatych w mikroelementy może się odbić na naszym zdrowiu. Dieta restrykcyjna powinna trwać nie dłużej niż 3 dni. Nie należy jej przedłużać, gdyż może to źle wpłynąć na stan organizmu. Przedłużenie diety może wywołać osłabienie, zawroty głowy lub zasłabnięcia. Dieta składająca się tylko z jabłek pomaga nam oczyścić organizm, jednak nic ponadto.

Przed rozpoczęciem restrykcyjnej diety jabłkowej dobrze jest się do niej wcześniej przygotować. Wskazane jest zmniejszenie dziennych posiłków, zrezygnowanie z wędlin, słodyczy i kawy. Najlepiej zastąpić te produkty warzywami i owocami.

Jak wygląda dieta restrykcyjna?

Trwa przez okres 3 dni. W tym czasie jemy tylko i wyłącznie jabłka i pijemy min. 8 szklanek wody mineralnej dziennie. Dodatkowo dozwolone jest picie naparów z mięty lub rumianku. Bardzo ważne jest, by nie spożywać niczego poza wspomnianymi jabłkami oraz nie pić niczego poza wodą i herbatkami. Po zakończeniu diety należy stopniowo wprowadzać do jadłospisu lekkostrawne posiłki.

Łagodniejsza dieta jabłkowa

Ta dieta opiera się na jabłkach z tego względu, że są to nie tylko mało kaloryczne owoce, ale również stanowią one doskonałe źródło błonnika pokarmowego. Mniej restrykcyjna dieta dopuszcza spożywanie innych produktów, aczkolwiek wciąż jej jadłospis jest tak skonstruowany, że nie dostarcza organizmowi wszystkich niezbędnych składników. Wskazane jest stosowanie diety przez okres 5 dni.

Zasady diety

  • Rozpocznij dzień od szklanki wody w octem jabłkowym.
  • Pij dziennie ok. 2 litrów płynów, najlepiej wody mineralnej lub herbatek ziołowych.
  • Codziennie uwzględniaj w diecie jabłka i jogurt naturalny.
  • Unikaj wysokokalorycznych posiłków.
  • Ogranicz stosowanie soli i tłuszczu przy przyrządzaniu potraw.

Przykładowe menu

  • śniadanie
30 g musli bez cukru mieszamy ze 100 g pokrojonego w kostkę jabłka. Dodajemy do tego 10 g posiekanych migdałów i 150 g jogurtu.
  • obiad
polędwiczka wieprzowa z jabłkami i szalotką

sposób przyrządzenia:

Mięso smażymy na 1 łyżeczce oleju, następnie zdejmujemy z patelni i doprawiamy. W tłuszczu pozostałym po mięsie smażymy 100 g szalotki, paprykę i 150 g jabłka. Podlewamy to bulionem i dusimy przez 5-10 minut. Podajemy wraz z mięsem.
  • kolacja
sałatka jabłkowo - serowa

sposób przyrządzenia:

Pokrojony ser i 100 g jabłka polewamy sokiem cytrynowym i 1 łyżeczką oleju. Posypujemy to rzeżuchą. Podajemy z 1 tostem.