Szukaj

Dieta czekoladowa

Czy czekolada może odchudzać? Coś, co wydawało się absurdalne, okazuje się prawdziwe. Wbrew pozorom, czekolada posiada liczne właściwości odchudzające. Działa to na organizm jedynie wtedy, gdy dostarczana jest w odpowiednich ilościach do organizmu.

Podziel się
Tabliczki czekolady Fot. Salina Hainzl / sxc.hu

Wiele osób słysząc słowo dieta, krzywi się. Jednak, gdy usłyszy „dieta czekoladowa”, od razu zmienia podejście do sytuacji. Twórczynią diety jest Ruth Moschner, która wiele razy prezentowała zalety własnej diety. Autorka przekonuje, że spożywanie czekolady w odpowiednich ilościach i z połączeniem odpowiednich produktów nie tylko odchudza, ale również poprawia humor, przez wydzielanie endorfin czy niweluje stres i rozładowuje napięcie. Oczywiście zjadając całą tabliczkę czekolady naraz i to każdego dnia, nie ma mowy o korzystnych działaniach. Wręcz przeciwnie, pojawią się problemy z otyłością czy cholesterolem. Cukier w dużej ilości „zabija” również koncentrację i spowalnia tok myślenia.

Na czym polega dieta czekoladowa?

Dieta czekoladowa polega głównie na spożywaniu gorzkiej czekolady. Najbardziej zalecana jest ta zawierająca 90-99 procenta kakao. Nie polega jednak na zjadaniu jednak tabliczki naraz, ale na zjadaniu kostek czekolady w odpowiednich porach. Na początek zalecana jest pół godziny przed każdym śniadaniem i obiadem. Również podczas popołudniowych posiłków, czyli najlepiej w godzinach ok. 16. W tych godzinach poziom cukru w organizmie spada. Pory dnia, w których należy jeść czekoladę, są bardzo ważne. Gorzka czekolada zmniejsza apetyt nie tylko na normalne jedzenie, ale również i na słodkie. Jedząc kostkę pół godziny przed obiadem, zmniejsza się poziom apetytu przez co zjada się mniej obiadu. Przy okazji redukuje to chęć sięgnięcia po deser, który zazwyczaj zjadany jest po posiłku. Dzięki temu spada prawdopodobieństwo sięgania po słodkie przekąski między posiłkami.

Zasady diety czekoladowej

Tak jak zostało to wspomniane, dieta nie polega na zjadaniu całej tabliczki czekolady, nawet w ciągu dnia. Dziennie nie powinno przekraczać się 6 kostek. Jest to spowodowane wysoką kalorycznością czekolady. A co najważniejsze, gorzka czekolada spożywana w dużych ilościach jest w stanie uzależnić. Spowodowane jest to dużymi ilościami fenyloetyloaminy – składnika, który wywołuje uczucie euforii. Wszystko zostało przebadane przez naukowców.

Z tego powodu zaleca się, aby gorzką czekoladę łączyć z zdrową i naturalną żywnością. Zwłaszcza z produktami pełnoziarnistymi oraz zawierającymi białko czy substancje balastowe. Potrzebne organizmowi do funkcji trawienia. Kuracja może być jeszcze bardziej efektywna, kiedy do codziennego jadłospisu dołączą przyprawy wspomagające spalanie kalorii. Zalicza się do nich między innymi chili, kardamon, cynamon czy imbir.

Ile można schudnąć w diecie czekoladowej?

Jeżeli dana osoba trzyma się diety, zachowuje jej odpowiednie zasady, nie podjada i w jadłospisie posiada pokarmy bogate w niezbędne składniki, to w ciągu tygodnia jest w stanie schudnąć od 0,5 do 3 kilogramów. Wszystko zależy również od odpowiedniego bilansu energetycznego.

Zalety diety czekoladowej

Dieta czekoladowa przyczynia się do poprawy stanu zdrowia. Wszystko przez składniki, które zawiera. Mowa tutaj o flawonoidach, które wspierają prawidłowe funkcjonowanie naczyń krwionośnych. Jednocześnie zapobiegają powstaniu skrzepów. Dodatkowo posiada spore źródła potasu, które poprawiają pracę serca jak i krążenie krwi. Mało tego, posiada szereg witamin z grupy B oraz witaminę A. W jej składzie można znaleźć również wapń, magnez czy żelazo. Składniki bardzo często „wypłukiwane” z organizmu przez chociażby kawę.