Szukaj

Zalety antykoncepcji hormonalnej

Najbardziej oczywistą zaletą stosowania antykoncepcji hormonalnej jest ich prawie stuprocentowa gwarancja ochrony przed ciążą. Wskaźnik Pearla waha się w granicach 0,3 -1, co oznacza, że na 100 kobiet stosujących tę metodę antykoncepcji w ciążę zaszła maksymalnie jedna. Innym łatwo dostrzegalnym plusem jest ich ogromna różnorodność. W zależności od wieku i problemów pacjentki lekarz ma pełne pole do popisu, żeby dobrać te najodpowiedniejsze.  Wśród dostępnych środków antykoncepcji hormonalnej można wyróżnić tabletki, plastry, zastrzyki oraz krążki dopochwowe.

Podziel się
Różne formy antykoncepcji

„Złoty” środek

Wszystkie  są wydawane na receptę, dlatego konieczna jest wcześniejsza wizyta u ginekologa. Najbardziej istotnym punktem doboru odpowiedniego środka antykoncepcyjnego jest dokładny wywiad z pacjentką oraz niezbędne badania – zwłaszcza te dotyczące krzepliwości krwi. To od stylu życia i zdyscyplinowania kobiety zależy wybór. Należy bowiem pamiętać, że dla skuteczności ich działania najważniejsze jest ich regularne, codzienne stosowanie. Pomijanie dawek preparatu znacznie obniża efekty tej metody.  Należy również pamiętać, że nie stanowi ona zabezpieczenia przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Łagodzi dolegliwości menstruacyjne

Lekarze często proponują kobietom tę metodę antykoncepcji ze względu na fakt, że zmniejsza ona obfitość comiesięcznego krwawienia, przez co zmniejsza ryzyko anemii.  Redukuje także objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego i bóle menstruacyjne. Pigułki hormonalne łagodzą skurcze, co pozwala na pewniejsze i lepsze samopoczucie podczas okresu. Miesiączki stają się krótsze i lżejsze, a co za tym idzie regularne.

Poprawia kondycję cery

Hormonalna metoda antykoncepcji może oddziaływać korzystnie także na cerę. Powodują zmniejszenie zmian skórnych i podatność na mikrourazy. Hamują nadmierne wydzielanie łoju, dlatego dermatolodzy często proponują je nawet nastolatkom, które zmagają się z silnym trądzikiem.

Zmniejsza ryzyko raka

Badania dowodzą, że antykoncepcja hormonalna znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia torbieli. Co za tym idzie automatycznie maleje niebezpieczeństwo zachorowań na raka jajnika, raka endometrium czy zapalenia miednicy mniejszej. Ponadto znacznie obniża się ryzyko wystąpienia raka jelita grubego.

Wpływ na inne choroby

Wykazuje się również pozytywny wpływ antykoncepcji hormonalnej na wrzody żołądka i dwunastnicy oraz zaburzenia czynności tarczycy – hamują one ich objawy.  Przebieg reumatoidalnego zapalenia stawów przy ich stosowaniu staje się łagodniejszy. Nawet osteoporoza dzięki nim odwleka się w czasie. Podsumowującym i kluczowym argumentem jest fakt, że po odstawieniu środków antykoncepcji hormonalnej od razu można starać się o potomstwo!