Szukaj

Antykoncepcja w trakcie karmienia piersią

Podczas okresu karmienia piersią - prolaktyna odpowiedzialna za wydzielanie mleka, blokuje zazwyczaj w organizmie kobiety mechanizmy odpowiedzialne za regulacje cyklu miesiączkowego. Niestety nie oznacza to, że może całkowicie bezpiecznie uprawiać seks, gdyż często zdarza się że kobieta mimo laktacji jest zdolna do zajścia w ciążę.

Podziel się
Niemowle ssące pierś
Podczas karmienia najlepiej jest korzystać z antykoncepcji, która nie ingeruje w gospodarkę hormonalną kobiety. Dlatego kiedy kobieta karmi powinna zrezygnować z doustnej antykoncepcji. Najlepiej by wybór metody antykoncepcyjnej przedyskutowała ze swoim lekarzem, który oceni stan jej zdrowia a także pomoże wybrać najlepszy sposób zabezpieczenia, przed kolejną – niechcianą ciążą.

Prezerwatywa:

Jest całkowicie bezpieczna dla kobiety. Nie ma żadnych przeciwwskazań do jej używania, ponadto ogromną zaletą prezerwatywy jest fakt, że można jej użyć w każdej chwili.

Wkładka domaciczna:

Kiedy już macica się całkowicie obkurczy i śluzówka się zregeneruje, można założyć wkładkę domaciczną. Niestety poważnym problemem, jest fakt że po kilku miesiącach macica jest staje się mało elastyczna i trudno jest dobrać właściwy rozmiar.

Metody naturalne:

Metoda termiczna połączona z kalendarzykiem małżeńskim może okazać się dobrym rozwiązaniem. Wybór tej antykoncepcji wymaga jednak sporej samodyscypliny i dlatego nie zawsze jest wybierany przez mamy.

Aby pomiar był miarodajny należy przestrzegać następujących zasad:

  • Należy pomiaru dokonywać codziennie o tej samej porze
  • Należy mierzyć temperaturę po kilkugodzinnym śnie minimum 3 godziny, tuż po przebudzeniu się.
  • Temperatura powinna być sprawdzana w tym samym miejscu: odbyt, jama ustna, pochwa, pod językiem.
  • Najlepiej do pomiaru stosować specjalny termometr owulacyjny