Szukaj

Antykoncepcja - metoda termiczna

Jest to metoda antykoncepcyjna, która polega na codziennym mierzeniu temperatury kobiety. Jest ona całkowicie bezpieczna dla zdrowia, a także całkowicie bezpłatna pod warunkiem, że posiadasz termometr w domu. Co ważne jest to metoda, która jest calkowicie akceptowana przez religie chrześcijańskie. Dla niektórych osób ma to niebagatelne znaczenie.

Podziel się
termometr

Jak działa metoda termiczna?

Polega na mierzeniu ciepłoty ciała dzięki czemu można wyznaczyć datę owulacji, a tym samym określić dni płodne kobiety.

Kobieta będąca przed owulacją ma nieco niższą temperaturę ciała - zazwyczaj o 0,2 - 0,3 stopnie Celsjusza. Znowu po okresie owulacji temperatura nieznacznie się podnosi. Zmiana ciepłoty ciała jest wynikiem zwiększonej ilości progesteronu w organizmie kobiety. Kiedy kobieta regularnie miesiączkuje, okres kiedy jest  płodna wynosi 9 dni: 6 dni przed wzrostem temperatury i 3 dni po jej wzroście. Oznacza to, że kobieta nie powinna współżyć w te dni, jeżeli nie chce zostać matką.

Żeby metoda termiczna była skuteczna powinno się zastosować do następujących wytycznych:

Codziennie mierz temperaturę. Pomiar musi być bardzo dokładny, najlepiej by był on wykonywany codziennie o tej samej porze. Możesz ustalić aby taką porą był poranek. Co ważne korzystaj z tego samego termometru i miejsca tzn. mierz ciepłotę ciała w odbycie, pod pachą lub w ustach. Aby pomiar był wiarygodny musi go poprzedzać przynajmniej trzy godziny snu. W innym wypadku może się on okazać nie miarodajny.

Jeżeli zastanawiasz się jaki rodzaj termometru wybrać, sugerujemy aby był to termometr rtęciowy. Klasyczny termometr jest dużo bardziej skuteczniejszy niż ten elektroniczny. Czas trzymania termometru w odbycie powinien wynosić minimum 5 minut, natomiast w ustach minimum 8 minut.

Kiedy dokonasz już pomiar, przenieś wynik na kartkę na jakiej zapisujesz wysokość temperatury. Najlepiej abyś przygotowała własną oś pomiaru. Narysuj  dwie osie – na pionowej odwzoruj skalę od 36 do 37,6 st Celsjusza, tak by jedna kratka odpowiadała 0,1 st Celsjusza. Natomiast na osi poziomej zanotuj kolejne dni cyklu, gdzie jedna kratka to jeden dzień. W ten sposób będziesz mogła wyraźnie zobaczyć, jak zmienia się ciepłota Twojego ciała, a tym samym wyznaczysz dni płodne.

Metoda termiczna jest nie skuteczna w okresie karmienia dziecka piersią, a także w okresie poporodowym. Następują wtedy zbyt duże wahania hormonów w organizmie kobiety i dlatego pomiar nie daje właściwego obrazu.

Inne czynniki wpływające na pomiar temperatury ciała:

  • Objawy infekcji (katar, kaszel itp.),
  • Nieprzespana noc,
  • Zmiana termometru,
  • Inna godzina pomiaru,
  • Stres,
  • Alkohol,
  • Podróż.