Szukaj

Wirus cytomegalii a ciąża

Wirus cytomegalii jest bardzo poważnym wirusem, który coraz bardziej jest rozpowszechniany na całym świecie. Pomimo tego, że w większości przypadków choroba ta przebiega bezobjawowo, dla ciężarnych staje się poważnym zagrożeniem. Przedostanie się tego wirusa przez łożysko może doprowadzić do wad wrodzonych u dziecka lub spowodować poronienie.

Podziel się
Brzuch ciężarnej

Zarażenie cytomegalią

Najbardziej zagrożone są matki, które z tym wirusem zetknęły się po raz pierwszy w czasie zajścia w ciąże. Przeniesienie w takim wypadku cytomegalii na dziecko jest bardzo duże i może wyrządzić wiele kłopotów. Wszystko jednak zależy od etapu ciąży, w którym jesteś.

Zarażenie cytomegalią we wczesnym etapie ciąży może spowodować powstanie wad wrodzonych, małogłowia, zwapnienia śródczaszkowego czy niskiej masy urodzeniowej. W późniejszych etapach ciąży infekcja ta może doprowadzić do niedokrwistości u nienarodzonego dziecka, upośledzenia umysłowego, ślepotę czy głuchotę. Matka może, również przekazać wirusa swojemu dziecku w trakcie porodu.

Często u dziecka choroba ta rozwija się bezobjawowo, aż do późnego dzieciństwa, kiedy to u dziecka można zauważyć upośledzona zdolność uczenia się, niewielkiego stopnia zaburzenia koordynacji ruchów czy upośledzenie słuchu i wzroku.

W przypadku stwierdzenia cytomegawirusa będą potrzebne badania krwi, w których oznacza się poziom przeciwciał IgG i IgM. Przyszła mama, która mogła ewentualnie zostać zarażona tego typu wirusem czasem odczuwa:
  • Zmęczenie,
  • Ból gardła,
  • Powiększenie węzłów chłonnych,
Często jednak przebieg choroby jest bezobjawowy i tylko badania mogą potwierdzić tą chorobę.

Obecnie wielkim problemem we współczesnym świecie jest niewykrycie skutecznej szczepionki, która mogłaby ochronić ciężarną przed zarażeniem. Dobrą obroną jest jednak profilaktyka. Staranne mycie rąk oraz odpowiednie dbanie o higienę jest bardzo ważne w przypadku cytomegalii.