Szukaj

Poród z partnerem

Poród jest wielkim wydarzeniem dla każdej kobiety, jak i zarówno jej partnera. W końcu po trudach związanych z dziewięciomiesięcznym noszeniem dziecka pod sercem, pojawi się ono na świecie. Każda przyszła mama dużo wcześniej przygotowuje się do momentu rozwiązania. Warto się jednak zastanowić, czy chce ona rodzić sama, czy jednak woli, żeby poród odbył się w trybie rodzinnym?

Podziel się
Kobieta w ciąży z partnerem
Decyzja jaką podejmiesz, powinna być bardzo dobrze przemyślana oraz skonsultowana z przyszłym tatą. Na pewno będziesz chciała, aby twój partner był przy tobie cały czas w szpitalu. Dodawał ci otuchy oraz uspakajał, jak i również zapewnił ci trochę wygody, chociażby w podawaniu napojów czy poprawianiu poduszki w czasie skurczów. Jest to bardzo ważne, gdyż tworzy więź między partnerami. Pozwala także, w pewnie sposób uczestniczyć przyszłemu tacie w przyjściu tak upragnionego dziecka na świat.

Poród rodzinny jest dość nowym zjawiskiem, które obecnie stało się bardzo modne. Nie warto czasem ulegać modzie, dlatego lepiej rozważ, czy chcesz aby twój partner towarzyszył ci w tym trudnym dniu. Mężczyźni z reguły nie zdają sobie sprawy, jak zjawisko porodu jest ciężkim czasem dla kobiety. Często nie są przygotowani do tego zdarzenia. W przypadku podjęcia decyzji o porodzie rodzinnym, warto się wcześniej odpowiednio do tego przygotować. Bardzo dobrze jest w takim wypadku, wybrać się do szkoły rodzenia, w której zostaną udzielone odpowiedzi na wszelkie nurtujące przyszłego tatę pytania.

Wiele jednak kobiet, nie wyobraża sobie porodu bez partnera, który towarzyszył jej przez całe dziewięć miesięcy. Przyszła mama czuje się wtedy pewniej, że ma przy sobie bliską osobę. Może to spowodować, że narodziny dziecka, choć tak trudne staną się łatwiejsze. Wspólny poród ma także korzyści dla ojców, którzy czują, iż uczestniczyli w tym ważnym dniu i stanęli na wysokości postawionego im zadania.

Wiele przyszłych mam z drugiej strony obawia się, że poród może negatywnie wpłynąć na postrzeganie kobiety jako obiektu seksualnego. Boją się również, że partner nie poradzi sobie z bólem, który im towarzyszy. Trzeba zdawać sobie sprawę, że poród jest jednym z trudniejszych momentów w ciąży i nie każdy mężczyzna psychicznie może wytrzymać takie napięcie.

Jak widać poród rodzinny ma swoje plusy i minusy, dlatego wspólna rozmowa i omówienie wszystkich za i przeciw pomoże w podjęciu decyzji. Jeżeli dalej nie wiecie co zrobić, możecie porozmawiać z lekarzem prowadzącym ciąże, który udzieli wam wszelkich wskazówek i powie czego możecie oczekiwać w trakcie porodu.