Szukaj

Gdy skóra jest zniszczona..co robić?

Zauważyłaś, że Twoja skóra wygląda starzej? Pojawiły się głębokie zmarszczki, piegi czy plamy? Do tego jest bardziej szorstka i niejednorodnie napięta? Nie ma znaczenia, czy masz skórę suchą, tłustą, czy normalną. Podobne symptomy oznaczają, że Twoja skóra jest poddawana szkodliwym czynnikom środowiskowym, które sprawiają, że starzeje się przedwcześnie.

Podziel się
Twarz kobiety Fot. Ella Kihrer / sxc.hu
Do czynników takich należą m. in. promienie słoneczne, zanieczyszczenia środowiska, klimat, intensywne życie czy nawet zwykłe zaniedbanie. Niezależnie od pory roku, Twoja skóra jest bezustannie zagrożona. Jeśli zatem chcesz wciąż wyglądać na 20 lat, musisz powziąć odpowiednie kroki, które pomogą Ci zachować piękny i, przede wszystkim, młody wygląd skóry.    

Pielęgnacja

Systematyczność to w przypadku zniszczonej skóry klucz do sukcesu. Aby zapobiec dalszym uszkodzeniom, należy codziennie nakładać na skórę nawilżające i ochronne kremy ochronne. Co więcej, zaleca się aby dwa razy dziennie nakładać na skórę twarzy łagodne, niedrażniące balsamy przygotowane na bazie wody lub tez kremy wzmocnione witaminami A, E i C, które oczyszczają i odżywiają skórę.

Dobrym pomysłem jest dodanie do środków oczyszczających kilku kropel olejku eterycznego z lawendy lekarskiej, kocanki włoskiej, palczatki cytrynowej lub nasion marchwi, gdyż składniki te pomagają wzmocnić warstwę skóry właściwej i pobudzają procesy odnowy komórek. Należy również oczyszczać ciało delikatnym naturalnym mydłem oraz używać środków tonizujących, np. wody kwiatowej z lawendy lekarskiej, która działa odświeżająco i usuwa nadmiar środków oczyszczających ze skóry twarzy.

Nie należy zapominać o ochronie przeciwsłonecznej. 15 minut na słońcu przed godziną 10.30 oraz po 16.30 bez ochronnego kremu przeciwsłonecznego nie zaszkodzi skórze, jednak w pozostałych okresach dnia należy zawsze używać ochronnego kremu z filtrem od 15 do 25, aby zapobiec uszkodzeniom. Zaleca się także picie dużej ilości płynów oraz spożywanie dużej ilości błonnika, by skóra była gładka.

Najgorsi wrogowie pięknej skóry

Jakie jeszcze czynniki mają negatywny wpływ na naszą skórę? Oczywistą oczywistością są wszelkie używki: palenie tytoniu czy picie alkoholu w dużych ilościach. Papierosy prowadzą do powstania zmarszczek wokół ust i w okolicach oczu oraz szarego zabarwienia skóry, natomiast alkohol obciąża wątrobę i stopniowo wypłukuje z organizmu witaminy typu B. Negatywnie wpływa na naszą skórę także tycie i chudnięcie – mimo że jest ona elastyczna, w końcu traci swoja sprężystość. Najlepiej zatem utrzymywać stałą masę ciała. Co za dużo to niezdrowo? Sprawdza się to także w przypadku oczyszczania skóry – wszystko z umiarem, najlepiej według wyżej podanych instrukcji.

Ważne jest także, by nie szorować skóry zbyt mocno podczas usuwania martwego naskórka, gdyż można ją podrażnić. Należy pamiętać również, że kosmetyki i produkty do pielęgnacji skóry powinno się nakładać delikatnie, najlepiej tzw. delikatnymi 'puknięciami', aby zapobiec obwisłości skóry. Nie zaszkodzi konsultacja z lekarzem, zwłaszcza w wypadku, gdy zażywasz jakieś leki. Niektóre z nich uczulają na działanie promieniowania słonecznego, powodują suchość skóry, występowanie plam, a nawet łagodną postać trądziku. Dlatego zawsze powinno się dobierać lekarstwa w porozumieniu ze specjalistą.

Marzysz o pięknej skórze? Zadbaj o nią! Wszystko zależy od Ciebie – a wystarczy odrobina systematyczności i uwagi. Nie zaszkodzi oczywiście wizyta u specjalisty, np. kosmetologa czy dermatologa, który doradzi, jak pielęgnować i chronić skórę. Każdy z nas jest inny, zatem skóra każdego z osobna może wykazywać nieco różne potrzeby. Pamiętaj: w 20. roku życia, ma się taką skórę, jaką się odziedziczyło, w 40. na jaką się zasłużyło, a w 60. na jaką się zapracowało! Nie zawsze będziemy tak piękni i młodzi jak wtedy, gdy mamy po 20 lat, jednak ciężką pracą możemy udowodnić sobie i światu, że piękna skóra to nie kwestia wieku.

Autor:

Gabriela Godek