Szukaj

Niebezpieczeństwa związane z jogą

Joga wzmacnia, relaksuje oraz pomaga utrzymywać formę. Powszechnie wydaje się,  że jest ona bardzo zdrowym rodzajem sportu. Jednak amerykański naukowiec napisał książkę, w której opisuje jakie szkody dla organizmu wywołuje uprawianie tego modnego sportu, przez co wywołał nielada dyskusję wokół tego tematu.

Podziel się
Ćwicząca kobieta Fot. Ana Flavia / sxc.hu
Autor książki noszącej tytuł Nauka jogi, William Broad, wywołał na całym świecie falę dyskusji, do czego przyczynił się również jego artykuł w New York Times,  który nosił jeszcze bardziej kontrowersyjny tytuł Jak joga może wyniszczyć organizm. Na te słowa oburzyło się wielu fanów tego sportu, którzy stwierdzili, że autor zdecydowanie przesadził w opisie możliwych niebezpieczeństw.

W związku z ogromnym oburzeniem jakie wywołał Broad, zdecydował się on na napisanie dodatkowego wyjaśnienia opinii zawartych w swojej książce. Potwierdził on, że joga jest dla wielu osób sposobem na ucieczkę, odskocznią od rzeczywistości. Jednak w związku z tym, że sam doświadczył negatywnych skutków sportu, czuje się zobowiązany, by ostrzec fanów jogi przed możliwymi niebezpieczeństwami. Niestety Ci nie docenili jego starań, często traktując go z przymrużeniem oka.

Jednak Broad w dalszym ciągu bronił swojej opinii, powołując się nawet na wyniki badań przeprowadzanych przez państwo, które również potwierdzały, że joga w mniejszym lub większym stopniu może przyczynić się do urazów ciała.  Zgodnie z danymi na które autor się powoływał, w USA w 2000 roku na izbę przyjęć trafiło około 500 fanów jogi. W 2011 roku liczba ta przekroczyła już 3400 osób.

Wiele osób te argumenty odrzuca, jednak Broad nie daje za wygraną i powołuje się również na listy czytelników, w których osoby uprawiające jogę potwierdzają, że istnieją przypadki, w których uprawianie tego sportu wywołało choroby i niedyspozycje. Opisywane są między innymi takie skutki jak zawały serca, zwężenie kanału kręgowego czy uszkodzenia nerwów.

Inni amerykańscy naukowcy rozsądnie stwierdzili, że joga jest sposobem na zdrowy tryb życia, jednak oczywiście jeżeli przesadzamy z ilością ćwiczeń, to w pełni zrozumiałe jest, że możemy ulec różnym urazom. Ten azjatycki sport może nam pomóc w uśmierzeniu bólu kręgosłupa, uspokojeniu zszarganych nerwów czy polepszeniu krążenia. 

Wielu trenerów jogi zauważa, że częstym problemem związanym z nowymi fanami tego sportu jest to, że nie są w stanie rozpoznać oni granic możliwości swojego organizmu. Tu pojawia się ważna rola trenera bądź opiekuna, który powinien zauważać moment, w którym podopieczny zaczyna nadwerężać swój organizm. Często zdarza się również, że osoby chcące uprawiać jogę nie postępują zgodnie z regułami i zasadami obowiązującymi przy tym sporcie i nie dostosowują się do techniki.
 
Międzynarodowe badania wskazują, że najczęściej spotykanymi urazami wywołanymi jogą jest uraz kręgów szyjnych, ramion i kolan. Opisywane przez Broad’a skutki uboczne, jak np. zawał serca są naprawdę niezwykle rzadkimi przypadkami.

Sprawą oczywistą wydaje się, że przy uprawianiu jogi, jak również przy każdym innym sporcie, kluczową rolę pełni ostrożność. Jeśli będziemy uważać i nie zdecydujemy się przy pierwszym treningu na pobicie rekordu, to bez wątpienia nasze zdrowie nie ucierpi.

Opracowała:

Manuela Tomala