Szukaj

Korzyści zdrowotne wynikające z pływania

Pływanie jest jedną z aktywnych form spędzania wolnego czasu. Łączy to co przyjemne i pożyteczne. Każdy rodzaj sportu, o ile uprawiany mądrze wpływa korzystnie na nasz organizm. A jakie korzyści wynikają z pływania?

Podziel się
Człowiek płynący kraulem Fot. Anna Langova / publicdomainpictures.net

Pływać każdy może...

Pływać możemy przez cały rok. Gdy jest ciepło chętnie wyjeżdżamy nad morze czy jezioro, pływamy w pobliskich rzekach, oraz odkrytych basenach. W okresie zimowym korzystamy z krytych pływalni, których pełno w każdym większym mieście. Ludziom – morsom nie straszny śnieg i mróz, więc chlapią się w morzu niezależnie od pory roku.

Jeśli nie ma przeciwwskazań od lekarza, pływać można w każdym wieku i kondycji. Wystarczą tylko chęci. Już dla kilkumiesięcznych dzieci organizowane są zajęcia z ich rodzicami na basenie. Dla starszych, którzy wolą bardziej zorganizowane ćwiczenia wodne dostępny jest np. aqua - aerobic, grupowe kursy nauki pływania czy (dla poszukujących wrażeń w głębinach) kursy nurkowania.

Pływanie – korzyści dla ciała i dla ducha

Jest bardzo duża liczba korzyści, jakie odnosimy podczas tego rodzaju aktywności. Wpływa nie tylko na kondycję fizyczną organizmu, ale również na naszą psychikę (odpręża i relaksuje, pozwala oderwać się od problemów codzienności).

Pływanie jak każdy sport poprawia naszą kondycję i pozwala spalić  kalorie. To idealna aktywność dla osób chcących zrzucić zbędne kilogramy. Woda działa w specyficzny sposób na ciało, które podczas pływania jest odciążone i ułożone w innej niż zazwyczaj pozycji. Po wyjściu  z basenu czujemy się odprężeni i szczęśliwi. Przy regularnym pływaniu nasza sylwetka staje się zgrabniejsza.

Pływanie wpływa na naszą skórę. Staje się ona gładka i bardziej elastyczna, woda ujędrnia piersi i poprawia wygląd dekoltu (z powodu używania w znacznym stopniu górnej części ciała). Sport ten pozwala nam również zachować dłużej młody wygląd.

Pływanie to samo zdrowie:

  • pomoże w problemach z kręgosłupem,
  • wzmocni serce, mięśnie i poprawi wydolność organizmu,
  • wpływa też na krążenie krwi, co działa stymulująco na układ nerwowy,
  • jest to dobry rodzaj rehabilitacji dla osób po różnych urazach,
  • woda w basenie ma niższa temperaturę niż nasze ciało, dzięki czemu hartujemy się i jesteśmy bardziej odporni na choroby,
  • układ oddechowy również odnosi korzyści - mięśnie oddechowe są wzmocnione a pojemność płuc wzrasta,
  • pływanie wpływa także na utrzymanie prawidłowej postawy ciała.

Sporty wodne

Jeśli pływanie nie sprawia nam trudności, a woda nie przeraża, możemy skorzystać z wielu ciekawych możliwości. Nurkowanie, żeglarstwo, kajakarstwo, pływanie na jachtach, motorówkach czy nartach wodnych – to tylko niektóre z rozrywek, jakie oferuje nam woda. W okresie letnim są to bardzo popularne formy spędzania wolnego czasu.

Podczas kursów można też poznać wiele ciekawych osób, które potrafią zarazić swoją pasją np. do nurkowania. Sporty wodne stwarzają możliwość do aktywnego spędzenia czasu z całą rodziną. Warto więc uczyć pływać dzieci od najmłodszych lat.

Autor:

Sylwia Sabala