Szukaj

Jakie buty do biegania?

Moda na aktywność fizyczną rozprzestrzeniła się (wreszcie) na całym świecie. Najchętniej wybieranym sportem jest bieganie. Niestety wielu amatorów biegów uważa ta dyscyplinę za najprostszą. Pozory jednak mogą mylić, bo już sam wybór odpowiedniego obuwia może przyprawić o ból głowy.

Podziel się
Buty górskie Fot. Alaa Hamed / sxc.hu

Sylwetka

Przy wyborze obuwia sportowego nie ma sensu kierować się jedynie kwestią finansową i wizualną. Przy dobieraniu butów do biegania należy zwrócić uwagę przede wszystkim na swoją sylwetkę! Osoby borykające się z nadwagą koniecznie muszą zainwestować w obuwie wspomagające, ponieważ podczas intensywnej pracy obciążone stawy mogą stać się podatne na kontuzje. Warto pamiętać o odpowiedniej koordynacji ruchowej, ponieważ każde zderzenie z podłożem to trzykrotność normalnej wagi.

Amortyzacja

Za system wspomagający stabilność w butach biegowych można uznać  przede wszystkim amortyzację.  Polega ona na pochłanianiu wstrząsów, co często skutkuje zwalnianiem tempa biegu, zapobiegając nadmiernemu przeciążeniu. Dzięki temu pomaga chronić stawy i zabezpieczają ścięgna. Warto pamiętać, że osoby z nadwagą, koniecznie muszą mieć dobrą amortyzację od samego początku przygody z bieganiem, bo brak stabilizacji może być poważny w skutkach.

Ukształtowanie stopy

Pronacja, czyli sposób, w jaki stopa obraca się do wewnątrz podczas poruszania się również ma ogromny wpływ na wybór odpowiednich butów. Z racji tego, że to od niej po zależy, w jaki sposób biegamy warto wykonać tzw. test wodny, by poznać swoją pronację. Najprostszym sposobem jest wyjście z wody po kąpieli na suchy ręcznik. Odcisk stopy pozostawiony na nim pozwoli na ocenę jej rodzaju. Jeśli zauważalne jest płaskostopie, najlepiej wybrać buty, które posiadają wsparcie od wewnętrznej części buta.

Rozmiar

Jednym z najczęstszych i największych błędów popełnianych przy wyborze sportowego obuwia to wybór “na wymiar”. To nieprawidłowe podejście, ponieważ podczas uprawiania aktywności fizycznej naczynia krwionośne rozszerzają się i w efekcie noga najzwyczajniej puchnie. Warto więc zainwestować w buty co najmniej pół rozmiaru większe. Bezwzględnie nie wolno wybierać obuwia, które idealnie pasuje do stopy, gdyż można się narazić na bolesne odbicia i obtarcia podczas biegu. Najlepiej kierować się zasadą, że duży palec u stopy musi mieć odpowiednią dozę swobody ruchowej.

Powierzchnia

Nie bez znaczenia jest też podłoże, po którym osoba ma zamiar biegać. Zupełnie inne buty wskazane są na salę treningową, a zupełnie inne na biegi w plenerze. Najłatwiejszym rozwiązaniem jest ocena wizualna buta, która w tym przypadku naprawdę może pomóc. W przypadku butów treningowych konieczne są buty o mocnych i twardych podeszwach, często zaopatrzone we wszelakie wypustki, które dodatkowo poprawią stabilność ruchową. Buty „halowe” mogą być natomiast dużo gładsze i lżejsze, pozwalające na szybszą pracę mięśni.

Dobrze dobrane buty zapewnią nie tylko amatorowi: komfort treningu, który skutkuje przede wszystkim mniejszym ryzykiem kontuzji. Dlatego choć ceny profesjonalnego obuwia biegowego przerażają warto zdać sobie sprawę, że to wydatek na kilka lat/sezonów.