Szukaj

Jakie są korzyści zdrowotne pływania?

Podczas wakacji pływanie staje się dość częstym sposobem spędzania wolnego czasu. Chodzimy na basen, nad zalew, nad jezioro. Wyjeżdżamy nad morze, żeby nauczyć się pływać. Szukamy odpoczynku w różnych rodzajach aktywności. Czy przynosi to korzyści? Czy oddziałujemy na nasze zdrowie i samopoczucie?

Podziel się
Kobieta w basenie Fot. Petr Kratochvil / publicdomainpictures.net

Zdrowy basen

Pływanie poprawia ogólny stan zdrowia. Sprzyja ono dotlenieniu organizmu i usprawnieniu krążenia. Jeśli uprawiamy ten sport systematycznie, poprawiamy naszą pracę płuc i serca, jak również przemianę materii. Uodparnia nas także na przeziębienia. Krew w organizmie lepiej krąży, a to działa stymulująco na układ nerwowy.

Przeciw schorzeniom

Sport ten pomaga przy leczeniu wad postawy lub schorzeń kręgosłupa. Stawy i kręgosłup, podczas pływania, nie są obciążone. Wzmacnia ono mięśnie i uśmierza ból. Poprawia ogólną kondycję naszego ciała. Jeśli często pływamy, rzadko się garbimy i dbamy o poprawną postawę.

Spokojny relaks

Nie zapominajmy także o korzyściach, które przynoszą relaks i odpoczynek. Pływanie to dobry sposób na rozładowanie emocji i chwilowe zapomnienie o bieżących sprawach. Nasze ciało jest rozluźnione, pozbawione wszelkich napięć. Pływanie niejako zmusza nas do skupienia się na własnych ruchach i ich koordynacji z oddechem. Jest korzystne zarówno dla ciała, jak i dla naszego samopoczucia.

Wzmocniona kondycja

Systematyczne pływanie oddziałuje korzystnie na ogólną sprawność fizyczną poprzez aktywizację większości grup mięśniowych. Wzmacnia mięśnie klatki piersiowej, ramion, pleców, nóg i brzucha. Korzystnie wpływa na proporcje naszego ciała, jak również zwiększa jego wytrzymałość. Żeby poprawić swoją kondycję, pływaj dwa lub więcej razy w tygodniu.

Pielęgnacja urody

Pływanie regeneruje także naszą urodę. Skóra zostaje ujędrniona i wygładzona. Ukrwienie zostaje pobudzone, a krążenie poprawione - to pomaga zwalczyć cellulit i obrzęki nóg. To także bardzo dobry sposób na wyleczenie żylaków. Systematyczne uprawianie sportu wiąże się z kształtowaniem naszej sylwetki, modelacją ciała, jak również hartowaniem organizmu i opóźnianiem procesów starzenia się.

Systematyczne odchudzanie

Pływanie pomaga pozbyć się zbędnych kilogramów. Im więcej ważysz, tym więcej spalasz. Przykładowo – podczas pół godziny pływania, osoba ważąca 65 kilogramów spala około 35 kalorii! Nie liczy się szybkość, ale sprawnie opanowana technika – wtedy sport jest bardziej efektywny. Jeśli chcemy schudnąć poprzez pływanie, bardzo ważna jest systematyczność. Warto pomyśleć o pływaniu różnymi stylami, ale także o aerobiku w wodzie. Bardzo popularny jest także aquafitness, kickboxing w wodzie oraz aquajogging.

Autor:

Julia Płaneta