W olejkach siła!
Zimą skóra staje się szczególnie wysuszona. Szukając odpowiedniego praparatu odżywiającego warto sięgnąć po jedne z pierwszych kosmetyków. Są nimi różnego rodzaju oleje, olejki i oliwki, które skutecznie nawilżają i natłuszczają skórę, jednocześnie nadając jej piękny blask.
Oliwa i olej arganowy
Dwa drogocenne surowce: oliwa i olej arganowy. Zawierają one kwasy tłuczczowe - składniki potrzebne skórze, aby zapobiec ucieczce wody. Pomagają one odbudować naturalny cement między komórkami naskórka, a także niewidoczną gołym okiem warstwę wodno - lipidową. Oliwa, dodatkowo bogata jest w witaminę E, ważny antyoksydant zapobiegający procesom stażenia. Olej araganowy pozyskiwany jest z rosnących w Maroku drzew. Zgromadzone w nim kwasy tłuszczowe mają działanie przeciwzmarszczkowe. Zarowno oliwa, jak i olejek arganowy nadają się do pielęgnacji skóry odwodnionej i suchej. Dzięki nim staje się ona elastyczna i gładka. Kosmetyki te sprawdzają się także przy pielęgnacji włosów, stosowane są w odżywkach i maskach lub nakładane w celu zabezpieczania zniszczonych końcówek.Olej z pestek granatu i winogron
Olej z pestek granatu to kosmetyk stosowany od niedawna, gdyż od chwili wejścia na rynek kosmetyków Bio. Bogaty nie tylko w kwasy tłuszczowe i fitosterole, ale również w kwas punikowy, flawonoidy i fitoestrogeny - ujędrnia skórę, spłyca zmarszczki i łagodzi reakcje zapalne. Jego działanie podobne jest do działania kobiecych hormonów płciowych. Doskonały do skóry dojrzałej, naczynkowej i trądzikowej. Olej z pestek winogron wchłania się bardzo dobrze i nie pozostawia na skórze tłustego filmu. Jego skład przypomina skład lipidowy warstwy ochronnej skóry. Idealny dla skóry podrażnionej np. po opalaniu lub kąpieli w słonej wodzie.Zobacz również:
Olejek Jojoba
Olejek jojoba wywodzi się z Meksyku i używany jest obecnie w bardzo wielu kosmetykach. Jego struktura niczym ciekły wosk zawiera kwasy tłuszczowe, a także skwalen – naturalny składnik bariery ochronnej skóry. Jest świetnym lekarstwem na oparzenia słoneczne i dobrze się wchłania. Sprawdza się w pielęgnacji skóry suchej, gdyż uszczelnia naskórek i wzmacnia cement komórkowy.Olejek migdałowy i z avocado
Olejek jojoba często miesza się z olejkiem migdałowym czy olejkiem z avocado. Dostarcza to kompletu witamin oraz bardzo ważnego antyoksydantu – glutationu. Olej migdałowy otrzymuje się dzięki wyciskaniu migdałów, które zawierają ok. 50 % tłuszczu.Nie pozostawia tłustej i lepkiej warstwy na skórze i szybko się wchłania. Co ważne, nadaje się do pielęgnacji każdego typu skóry - szczególnie polecany jest dla cery wrażliwej, bardzo suchej i dojrzałej. Można go używać do pielęgnacji delikatnej skóry dzieci – to bardzo dobra alternatywa dla chemicznych oliwek. Olej z avocado ma wybitne działanie reganeracyjne. Zawiera witaminy A, D, E, witaminy z grupy B, lecytynę, a także dużą ilość naturalnych fitosteroli, znacznie więcej niż oliwa z oliwek.
Olej Babassu
Wytłaczany jest z orzeszków palmy Cohune. Idealny dla przesuszonej skóry i włosów. Dzięki swoim właściościom łagodzącym sprawdza się w celu ukojenia skóry po depilacji. Stanowi główny składnik maseł, które stosowane są do masażu. Ma właściwości zmiękczające i nawilżające.Olejków od wieków używa się w produkcji mydeł. Obecnie dodawane są do nowoczesnych kosmetyków pod prysznic, zawierających delikatne detergeny myjące. To sposób nie tylko na utrzymanie warstwy ochronnej skóry, ale także na pokrycie jej delikatnym, nietłustym filmem. Dzięki nim nawet bardzo przesuszone włosy i skóra odzyskają nawilżenie, elastyczność i blask.
Autor:
Katarzyna Komenda