Szukaj

Zdrowe stopy

Stopy są bardzo ważnymi częściami ciała. Są podporą dla całego ciała i to dzięki nim możemy każdego dnia przemierzyć wiele kilometrów. Z tego względu bardzo ważna okazuje się właściwa pielęgnacja stóp. Powinny być piękne, wypoczęte oraz co najważniejsze zdrowe. Ważnym czynnikiem oddziałującym na stopy jest obuwie, stąd też istotny jest jego właściwy dobór.

Podziel się
Pielęgnacja stóp

Jakie obuwie wybierać?

Co jest szczególnie ważne powinno być to obuwie wygodne. Poza tym nie bez znaczenia jest tkanina, z której zostało wykonane. Najlepiej jest wybierać buty wykonane z tkanin przewiewnych i naturalnych. Odpowiedni fason również nie jest bez znaczenia. Jednak ze względu na bardzo bogatą  ofertę rynkową problemu nie stanowi wybranie zarówno wygodnego jak i modnego buta. Każda kobieta powinna sobie jednak zdawać sprawę z tego, że wysoki obcas i wąskie czubki w butach nie wpływają korzystnie na stopy. Problemu nie stanowi tutaj tylko ból i zmęczenie stóp wywołane korzystaniem z takich butów. Może dojść do powstania różnych chorób takich jak halluksy. Przyczyn deformacji kostnych może być wiele. W niektórych przypadkach jest to przypadłość genetyczna, jednak są sytuacje gdy choroba pojawia się wskutek noszenia nieodpowiedniego obuwia. Do innych przyczyn należy nadwaga, stojący tryb życia oraz płaskostopie.

Jak pielęgnować stopy?

By móc w każdej porze roku pochwalić się pięknym wyglądem stóp wystarczy poświęcić na ich pielęgnację tylko kilka minut dziennie. Na zmęczone po całym dniu stopy dobrze wpływa specjalnie przygotowana kąpiel. Do ciepłej wody dodaje się sól kosmetyczną, trochę olejku eterycznego bądź przeznaczone do tego aromatyczne kostki. Taki zabieg pomaga nie tylko  zrelaksować się stopom, ale także wpływa korzystnie na skórę, która staje się bardziej miękka i delikatna.

W celu usunięcia twardego naskórka ze stóp najlepiej jest skorzystać z pumeksu lub przeznaczonych do tego tarek. Pozostałe obumarłe komórki można usunąć przy pomocy peelingu. Taki peeling najlepiej stosować około 1-2 razy w tygodniu. Dobrym rozwiązaniem jest również specjalna maseczka do stóp, która wpływa na ich nawilżenie. Po takich zabiegach należy dokładnie osuszyć stopy, a na koniec wetrzeć w nie krem nawilżający. Oczywiście drobny masaż przy tym na pewno nie zaszkodzi, a wręcz zadziała bardzo odprężająco.

Jak pomóc zmęczonym stopom?

Często zdarza się, że po całym dniu trudów i znojów nasze stopy są zmęczone, opuchnięte i nabrzmiałe. W jaki sposób można im wtedy pomóc? No cóż jedynym sposobem jest ułożenie ciała w odpowiedniej pozycji. Należy położyć się na plecach w taki sposób by nogi znajdowały się nieco wyżej niż pozostała część ciała. By tak się stało najlepiej jest podłożyć pod nogi przeznaczone do tego poduszki ortopedyczne, zwinięte ręczniki lub koc. Takie ułożenie pobudza właściwe krążenie krwi, a tym samym wpływa na zmniejszenie uczucia ciężkości.

Ważne jest by stopy jak najmniej czasu spędzały w szczególnie niewygodnym obuwiu. W przypadku osób pracujących w biurze zalecane jest ściąganie butów na kilka chwil w ciągu dnia, by móc wykonać kilka ćwiczeń rozluźniających. W domu warto korzystać ze specjalnych klapek pokrytych masującymi igiełkami.
Dzięki wszystkim powyższym zaleceniom można zachować piękny wygląd stóp przez cały rok. Warto odpowiednio pielęgnować stopy, gdyż są one tak samo ważnymi częściami ciała jak wszystkie pozostałe.