Szukaj

Pielęgnacja cery naczynkowej

Pielęgnacja cery naczynkowej nie sprowadza się wyłącznie do stosowania odpowiedniego rodzaju kosmetyków. W przypadku tego rodzaju skóry dodatkowo ważna jest zarówno dieta jak i zmiana przyzwyczajeń i stylu życia.

Podziel się
Kobieta z kwiatem we włosach

Charakterystyka cery naczyniowej

Główną cechą cery naczynkowej jest jej wysoki stopień wrażliwości. Najczęściej objawia się ona rumieniem, pieczeniem, opuchlizną, a także swędzeniem i szczypaniem. Dolegliwości te skupiają się głównie w okolicach policzków, strefach przynosowych i na brodzie. Odpowiedzialne są za to zaburzenia w obrębie naczyń włosowatych, polegające na nadmiernym ich rozszerzeniu, a w konsekwencji do utrwalenia się tych zmian, czego wynikiem jest zaczerwienienie skóry.

Przyczyny rozszerzania się naczyń włosowych

Wrażliwą cerę można odziedziczyć. Najczęściej jednak do uwrażliwienia przyczynia się nasz styl życia i podejmowane przez nas wybory. Do czynników zwiększających prawdopodobieństwo problemów skórnych należą m.in. hormony np. te zawarte w tabletkach antykoncepcyjnych, czy też burze hormonalne towarzyszące menopauzie. Podwyższony poziom estrogenu niekorzystnie wpływa na sprężystość ścian żylnych, zmienia także krzepliwość krwi, co objawia się „pajączkami” skórnymi. Innym czynnikiem ryzyka jest nadciśnienie tętnicze. W takim przypadku jedynym ratunkiem staje się ograniczenie kofeiny i alkoholu (również toników i kremów na bazie alkoholu, które wysuszają i podrażnia cerę) oraz leczenie farmakologiczne przypadłości.

Dieta przy cerze naczynkowej

W celu ograniczenia dolegliwości związanych z nadwrażliwością skóry, należy ograniczyć spożywanie dań gorących, a także zbyt ostrych - doprawionych np. chilli lub pieprzem. Dietę warto z kolei wzbogacić o owoce cytrusowe, takie jak dzika róża, porzeczka, czy truskawki. Zawarta w nich witamina C działa uszczelniająco na naczynia krwionośne, co zapobiega ich kruchości. Podobne właściwości ma również witamina K, zawarta m.in. w szpinaku, czy brokułach, zatem ją również należy uwzględnić w jadłospisie.

Zmiany przyzwyczajeń

Należy przede wszystkim unikać nagłych zmian temperatury w obrębie twarzy. Do czynności zakazanych należą m.in. mycie twarzy w gorącej wodzie, suszenie przez pociaranie ręcznikiem, długotrwałe opalanie, wystawianie twarzy na działanie niskiej temperatury (zwłaszcza zimą).

Sposoby radzenia sobie z cerą naczynkową

Osoba posiadająca wrażliwą cerę powinna zaopatrzyć się w kosmetyki bogate w witaminy: C, K, PP, które uszczelniają oraz wzmacniają naczynia krwionośne, równocześnie zapobiegając wylewom podskórnym. Pomocny bywa także wyciąg z arniki górskiej, który działa wzmacniająco na ściany naczyń włosowatych oraz działa przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Do metod bardziej zaawansowanych należą z kolei jonoforeza (czyli wprowadzanie substancji leczniczych w głąb skóry, przy pomocy prądu), elektrokoagulacja, a także laser.

Posiadanie cery naczyniowej bywa uciążliwe, a jej pielęgnacja czasochłonna, jednak stosowanie się do kilku prostych zasad pozwali na całkowite zapomnienie o problemie. Odrobina wysiłku skutkować będzie promienną, zdrową skórą.

Autor: Marlena Podsiedlik