Szukaj

Pielęgnacja paznokci

Zadbane dłonie powinny być wizytówką każdej kobiety. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy nasze paznokcie łamią się, rozdwajają, a stosowana pielęgnacja nie przynosi pożądanych efektów? Jak skutecznie wpłynąć na poprawienie wyglądu paznokci

Podziel się
Kobieta trzymająca w dłoni kwiatka Fot. BiG Mr-BiG / sxc.hu

Aby paznokcie były piękne, zdrowe i odżywione, wystarczy stosować się do kilku zasad. Dobrze skomponowana dieta, regularny manicure i odpowiednie środki ochronne pozwolą na wzmocnienie płytki i uzyskanie efektu, o jakim marzymy.

Pielęgnuj paznokcie regularnie

Przede wszystkim zarówno o całe dłonie, jak i same paznokcie należy dbać regularnie. Pozwoli to na uniknięcie sytuacji, w której zostaną doprowadzone do skrajnego stanu. Na dłonie po każdym myciu powinno się nanosić krem do rąk, paznokciom natomiast dobrze zrobi przede wszystkim regularne moczenie w ciepłej oliwie (przez 20-30 minut, przynajmniej 2-3 razy w tygodniu, a najlepiej codziennie). W rozjaśnieniu płytki paznokcia pomoże dodanie do miseczki z oliwą kilku kropel soku z cytryny. Paznokcie należy również regularnie piłować oraz polerować – to ostatnie pomoże w wygładzeniu płytki oraz przygotuje ją pod lakier, który będzie utrzymywać się dzięki temu znacznie dłużej. Co jakiś czas warto zafundować im kurację odżywką. Do słabych paznokci przeznaczone są preparaty z witaminami i substancjami nawilżającymi. Kruchym i łamliwym w odbudowie pomogą odżywki z nylonem, akrylem oraz tytanem.

Uwzględnij potrzeby swoich paznokci w diecie

Paznokciom, które się rozdwajają i często łamią prawdopodobnie brakuje witamin. W prawidłowo skomponowanej diecie powinny znaleźć się produkty zawierające witaminy z grupy B, witaminę A, wapń oraz żelazo. Składników tych dostarczają m. in. pełnoziarniste pieczywo, tłuste ryby, kefiry i jogurty, pestki słonecznika oraz orzechy. Warto zadbać o regularne pojawianie się tych produktów w codziennym jadłospisie. Braki mikroelementów można uzupełniać również, przyjmując odpowiednie suplementy.

Maluj paznokcie z głową

Rynek jest obecnie przesycony różnorodnymi lakierami do paznokci. Warto dobierać takie, które poza efektownym i trwałym kolorem zapewnią naszej płytce również określone wartości odżywcze. Istnieją na przykład lakiery, których zawartość wzbogacona jest o witaminę E.

Chroń paznokcie na wiele sposobów

Ważne jest również zapobieganie sytuacjom, w których naszym paznokciom mogłoby się coś stać. Z tego powodu korzystanie z różnego rodzaju środków chemicznych powinno odbywać się zawsze w ochronnych rękawicach. Z kolei aby uniknąć przebarwień paznokci warto zapobiegawczo pokrywać je bezbarwnym lakierem lub odżywką. W ten sposób tworzymy swoistą barierę ochronną, która nie pozwoli na odbarwienie paznokci np. podczas kontaktu z określonymi produktami spożywczymi.

Oddaj się w ręce specjalistów

Przynajmniej raz na jakiś czas warto oddać swoje dłonie w ręce profesjonalistów. Zabiegiem korzystnym może okazać się na przykład kąpiel parafinowa, polegająca na zanurzeniu odżywionych odpowiednią ampułką czy kremem  rąk w ciepłej parafinie.

Autor:

Edyta Możejko