Szukaj

Jak dbać o dłonie?

Piękne i zadbane dłonie to wizytówka każdej kobiety. Wykorzystujemy je przy  wielu czynnościach, czasem nie pamiętając, że skóra dłoni jest cienka, delikatna i może ulec szybkiemu zniszczeniu. Dlatego, tak ważna jest ich właściwa pielęgnacja.

Podziel się
Pielęgnacja dłoni

Co szkodzi naszym dłoniom?

Skóra dłoni nie ma gruczołów łojowych, ani tkanki tłuszczowej, brakuje jej więc mocnej bariery ochronnej przed szkodliwymi czynnikami z zewnątrz. Niestety codziennie jest wystawiana na ich niekorzystne działanie. Przy pracach domowych, sprzątaniu, praniu, zmywaniu naczyń, czy też pracy w ogródku często zapominamy o ochronnych rękawiczkach. Skóra, która regularnie ma do czynienia z detergentami staje się popękana, zaczerwieniona, wysuszona, podatna na alergie, łuszczy  się. Szybciej się też starzeje.
 
Jednak częstym problemem  dłoni nie jest tylko przesuszona skóra, ale również osłabione paznokcie. Mogą stać się kruche, łamliwe, odwitaminizowane, a ich wygląd odzwierciedla nasze zdrowie.

Jak pielęgnować dłonie?

Podczas mycia rąk pamiętajmy, że nie lubią one ani za zimnej, ani za gorącej wody. Do mycia używajmy mydła, lub żelu o pH obojętnym lub kwaśnym, przybliżonym do naturalnego pH skóry – 5,5. Jeśli wybieramy mydła w kostce, kupmy te bezzapachowe, najlepiej glicerynowe. Po umyciu rąk należy je dokładnie osuszyć, gdyż wilgoć szybciej wysusza skórę.

Stosowanie kremów  do rąk powinno każdemu wejść w codzienny nawyk. Mają one działanie odżywcze, ochronne i regenerujące. Krem lub balsam powinien zawierać takie składniki jak witaminę A i E, keratynę, wazelinę, lanolinę, oleje roślinne, wyciągi z roślin, silikon, glicerynę, alantoinę. Gdy dłonie są bardzo zniszczone powinniśmy zastosować kremy z kolagenem,ceramidami i woskiem pszczelim. Balsamy stosujemy raz, dwa razy dziennie lub częściej w zależności od potrzeb.

Dwa, trzy razy w tygodniu można użyć peelingu do rąk. Działanie jest podobnie jak w przypadku scrubów do ciała. Peeling delikatnie złuszcza martwy naskórek, głęboko oczyszcza skórę, a po takim zabiegu kremy i emulsje łatwiej się wchłoną.

Sposobem na odprężone dłonie jest ich masaż. Wcierając krem robimy to dość mocno na całej powierzchni skóry od palców do przegubu, a następnie w każdy palec oddzielnie. Palce powinny przylegać do siebie i być wyprostowane. Potem masujemy całą dłoń nie zapominając o jej wewnętrznej powierzchni i wykonujemy aż do łokcia.

Sposób na piękne paznokcie

Manicure możemy wykonać sami we własnym domu lub udać się do kosmetyczki. Błędem jest  wycinanie skórek cążkami, gdyż w ten sposób niszczymy warstwę ochronną żywej części paznokcia. Lepiej więc zmiękczyć je odpowiednim płynem, a następnie odsunąć delikatnie patyczkiem.

Następnie za pomocą pilniczka skracamy je, szlifujemy i nadajemy odpowiedni kształt. Przed nałożeniem lakieru warto użyć podkładu ochronnego, który pielęgnuje paznokcie i przedłuża trwałość lakieru. Manicure wykonujemy regularnie co najmniej raz w tygodniu.


Autor:

Sylwia Sabala