Szukaj

Domowe sposoby na oparzenia słoneczne

Każdy z nas spędził kiedyś zbyt dużo czasu na słońcu, narażającym tym samym swoją skórę na poparzenie słoneczne. Piekące i zaczerwieniona ciało często może nam popsuć wakacje, dlatego też warto sprawdzić domowe sposoby na radzenie sobie z oparzeniami.

Podziel się
Kobieta nad morzem Fot. Brenda Lamothe Coulomme / sxc.hu

Jak dochodzi do oparzenia słonecznego?

Do poparzenie promieniami słońca przeważnie dochodzi z naszej własnej winy. Zazwyczaj pragniemy jak najszybciej się opalić, dlatego też wystawiamy naszą skórę na nienaturalnie długie promieniowanie słoneczne. Przy tym często nie używamy żadnych kremów z filtrem, które mogłyby nas chronić przed negatywnym działaniem słońca.

Na samym początku pojawia się opalenizna, która jest po prostu reakcją naszego ciała na słońce. Nasza skóra w celu ochrony zaczyna po prostu produkować więcej barwnika zwanego melatoniną. Jeżeli w odpowiednim momencie nie zaprzestaniemy eksponować naszego naskórka na promienie słoneczne może dojść do jego zaczerwienienia i nabrzmienia, a nawet do pojawienia się pęcherzy. Ciało zaczyna piec, swędzieć i boleć. Często nie jesteśmy w stanie włożyć na siebie nawet ubrania, czy też po prostu położyć się.

Poparzeniu ulegają przede wszystkim te miejsca, które są najbardziej eksponowane na działanie promieni słonecznych. Dlatego też najczęściej skóra zaczyna być czerwona na karku oraz ramionach. Słońce bardzo szybko oddziałuje także na te miejsca gdzie naskórek jest najcieńszy, tzn. na dekolcie oraz wewnętrznej części ud.

Domowe sposoby na oparzenia słoneczne

Jeżeli już dojdzie do oparzenia słonecznego możemy udać się do apteki, bądź też do sklepu kosmetycznego w celu zakupienia preparatu, który ukoi ból. Jednak często o wiele skuteczniejsze na walkę z oparzeniem słonecznym są domowe sposoby.

Jogurt, kefir, zsiadłe mleko

Jednym z najbardziej znanych sposobów na walkę z bólem, wywołanym przez poparzenia promieniami słońca, jest nałożenie na skórę jogurtu, kefiru, czy też zsiadłego mleka. Powyższe produkty wystarczy schłodzić w lodówce, po czym położyć ich grubą warstwę na skórę. Wszelkiego rodzaju mleczne napoje fermentowane niemalże natychmiast zmniejszają ból, a ich zimno przynosi ukojenie. Trzeba jednak pamiętać, że do okładów nie można stosować jogurtów owocowych, gdyż zawarty w nich cukier może tylko podrażnić naszą skórę.

Białko z jajka

Kolejnym prostym, domowym sposobem na oparzenia słoneczne jest okład z białek kurzych jaj. Skóra nie tylko praktycznie natychmiast przestaje boleć, lecz także następuje jej szybsze gojenie.

Zmiksowane ogórki, plastry pomidora

Kto z nas w swojej lodówce nie ma pomidorów, czy też ogórków. Jednakże nie wiele osób wie, że powyższe produkty poza tym, że są smaczne mogą także znaleźć zastosowanie w leczeniu poparzeń słonecznych. Ukojenie w bólu przynosi już samo położenie na skórze plastrów pomidora. Zaś, aby poznać zbawienne działanie ogórka wystarczy go zmiksować na papkę i trzymać na ciele, aż do jej zagrzania.

Ziemniaki

Przy oparzeniu można zastosować także plastry ziemniaka, jednakże dużo lepsze efekty nastąpią jeżeli zetrzemy kartofle na tarce o małych oczkach. Można także wykonać specjalną maskę z wody oraz mąki ziemniaczanej, którą po przygotowaniu należy równomiernie rozprowadzić na poparzone miejsca. W momencie kiedy zacznie ona twardnieć konieczne jest jej delikatne spłukanie letnią wodą. Ziemniaki łagodzą przede wszystkim swędzenie oraz pieczenie.

Sok z aloesu

Z podrażnieniem skóry, spowodowanym nadmiernym eksponowaniem jej na słońcu, świetnie radzi sobie sok z aloesu. Aloes można dostać już praktycznie w każdej kwiaciarni. Chcąc wydobyć miąższ wystarczy uciąć jego liście, a po wyciśnięciu soku należy go nałożyć na bolące miejsca. Dzięki tej roślinie skóra bardzo szybko ulega regeneracji.

Zimny prysznic

Po powrocie do domu, po zbyt długim przebywaniu na słońcu, warto wziąć chłodny prysznic. Jako pierwszy łagodzi on ból oraz przynosi chociaż chwilową ulgę. Jednakże po wyjściu spod wody należy pamiętać, aby nie wycierać skóry ręcznikiem, gdyż może on tylko jeszcze bardziej podrażnić oparzone miejsca.
   
Promienie słoneczne nie tylko nadają naszej skórze ładnego wyglądu, lecz także mogą doprowadzić do jej poważnych uszkodzeń. Jeżeli już dojdzie do oparzenia warto ulżyć sobie w bólu poprzez zastosowanie, którejś z powyższych metod.