Szukaj

Kaprysy mieszanej skóry, naucz się jak sobie z nimi radzić!

Problem ten dręczy większość kobiet. Żadna z posiadaczek skóry mieszanej, nie jest zadowolona, kiedy jej skóra nieatrakcyjnie się błyszczy, szczególnie w sferze T, na którą składa się czoło, nos oraz broda. Najogólniej rzecz biorąc sfera T posiada cechy skóry tłustej, z powiększonymi porami i widocznymi zaskórnikami.

Podziel się
Kobieta ze zdrową cerą
W tym obszarze łatwiej dochodzi do powstawania krost i wykwitów skórnych. Reszta twarzy, czyli skronie, policzki i szyja najczęściej pozostaje sucha i napięta. Pielęgnacja tak wymagającego rodzaju skóry, właściwie składającego się z dwóch, skrajnie różnych typów, jest trudna i może być niekiedy męcząca. Ale kobiety uzbrojone w wiedzę na temat sposobów pielęgnacji oraz w pełni zdeterminowane, aby utrzymać kapryśną skórę mieszaną pod kontrolą, są w stanie poprawić jej stan, bądź chociażby utrzymywać ją w równowadze.

Sprawdź, jaki masz rodzaj cery!

I sposób: wizyta w salonie kosmetycznym, aby zasięgnąć profesjonalnej oceny stanu skóry oraz uzyskać cenne wskazówki dotyczące jej prawidłowej pielęgnacji.

II sposób: kiedy po nocy, wstaniesz z łóżka, przyłóż do twarzy rozłożoną chusteczkę higieniczną. Po upływie 30 sekund zdejmij ją i dokładnie obejrzyj. Jeżeli stwierdzisz, że jej powierzchnia jest całkowicie sucha – najprawdopodobniej masz cerę suchą. Jeśli jednak zauważysz tłuste ślady na chusteczce – masz cerę tłustą. Jeśli na chusteczce odbiją się tłuste ślady czoła, nosa oraz brody (przypominające kształt dużej litery T), a reszta twarzy nie pozostawi żadnych śladów – masz cerę mieszaną.

III sposób: przemyj tonikiem twarz. Po upływie 30 minut przyklej na czoło kilkunastocentymetrowy pasek matowej taśmy samoprzylepnej. Starannie go wygładź dłonią, po minucie oderwij. Teraz spójrz na kawałek taśmy pod światło. Jeśli zobaczysz na niej tłuste ślady – masz cerę tłustą. Jeżeli odbicie czoła będzie niewyraźne, miejscami ujrzysz jasne drobiny naskórka – świadczy to o posiadaniu skóry suchej. W przypadku odciśnięcia się jednocześnie wilgotnej plamy, jak i drobinek naskórka – masz cerę mieszaną.

Skóra mieszana pod ścisłą kontrolą, czyli jak ją pielęgnować?

Cera tego typu jest wyjątkowo wrażliwa na preparaty kosmetyczne oraz podatna na wpływy atmosferyczne. Skórę mieszaną cechuje tak zwana zmienność sezonowa. W okresie zimowej pory roku, obszary skóry wchodzące w skład sfery T, normalizują się nieco, natomiast suche stają się jeszcze bardziej wysuszone.

Przy oczyszczaniu tego rodzaju skóry zaleca się stosowanie środków oczyszczających na bazie wody lub mleka dwa razy dziennie. Dzięki temu pory zostaną głęboko oczyszczone i zwężone, a jednocześnie skóra pozostanie dostatecznie nawilżona i zabezpieczona przed wysuszaniem. Jeśli masz skórę mieszaną, sięgaj po delikatne środki, raczej niezawierające mydła. Unikaj również kosmetyków zawierających w swoim składzie alkohol, który tylko mocno wysusza skórę i pogarsza jej ogólny stan.

Mając typ cery mieszanej należy iść raczej w kierunku dogłębnego nawilżania, a nie odwrotnie. Gdyż niestety w innym razie można sobie jedynie zaszkodzić aniżeli pomóc. Do tonizowania twarzy można używać delikatnych zmywaczy oraz wód kwiatowych na bazie rumianku pospolitego, róży, pomarańczy, lawendy lub krwawnika pospolitego z gliceryną roślinną.

Pory skóry mieszanej mają tendencję do łatwego zatykania się. Aby tego uniknąć należy regularnie złuszczać martwy naskórek dwa razy w tygodniu. Korzystnie wpływa maseczka oczyszczająca z glinki lub maseczka z płatków owsianych. Można też zdecydować się na wykonanie zabiegów z użyciem hydroksykwasu alfa- lub beta- (w zależności od stopnia wrażliwości skóry). Raz w tygodniu dobrze jest wykonać parówkę wodną twarzy, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia z porów. Skóra po takim domowym zabiegu jest świetnie oczyszczona, nawilżona i staje się gładka w dotyku. Aby wzmocnić efekt do gorącej wody można dodać rozmarynu lekarskiego lub lawendy lekarskiej.

Panuje powszechne przekonanie, że skórę mieszaną trzeba traktować dwoma, różnymi liniami kosmetyków. Jedne, to te przeznaczone do pielęgnacji cery tłustej, do stosowania w tłustym obszarze sfery T, gdzie dochodzi do nadmiernej pracy gruczołów łojowych, a w efekcie między innymi, do błyszczenia się skóry w tych miejscach.

Druga linia preparatów pielęgnujących to ta przeznaczona dla skóry suchej, do aplikacji na pozostałą, suchą część twarzy. Aczkolwiek zrozumiałe jest, że taka pielęgnacja może okazać się kosztowna i nader wymagająca dla kobiety żyjącej w biegu. Dlatego też istnieje uniwersalna seria kosmetyków stworzona z myślą właśnie o posiadaczkach skóry mieszanej. Takie specjalistyczne kosmetyki normalizują a jednocześnie kompleksowo nawilżają. Trzeba uważać na kosmetyki matujące, żeby nie przesadzić z ich dozowaniem, ponieważ mogą pozatykać pory i pogorszyć stan wrażliwej, mieszanej cery.

Aby odtłuścić nieco „nieznośną” sferę T można użyć specjalnie przeznaczonych do tego celu bibułek wchłaniających łój. Takie bibułki można zakupić w lepszych drogeriach, świetnie się sprawdzają na co dzień, jak i przy robieniu makijażu. Podczas codziennego make-upu najlepiej używać delikatnych, sypkich pudrów matujących, szczególnie tych mineralnych lub transparentnych. Mając skórę mieszaną nie trzeba rezygnować z kolorowych kosmetyków, można śmiało robić makijaż, pod warunkiem stosowania się do podstawowych zasad pielęgnacji twarzy. Pamiętaj o tym, ażeby zawsze zmywać makijaż przed zaśnięciem!

Zdrowa dieta – twój klucz do sukcesu w pielęgnacji skóry mieszanej!

Istotna w pielęgnacji skóry mieszanej jest odpowiednia, zdrowa i zbilansowana dieta. Nawadnianie ogranizmu odgrywa kluczową rolę w wyglądzie skóry. Dlatego ważne jest, żeby każdego dnia wypijać co najmniej 2 litry wody, najlepiej niech będzie to mineralna woda niegazowana. Taka jest najzdrowsza. Aby cieszyć się piękną i zdrową skórą należy na stałe włączyć do swojego jadłospisu warzywa i owoce, maksymalnie ograniczać cukry oraz wszelkie niezdrowe tłuszcze.

Odpowiednia dieta oraz ruch ma zbawienny wpływ na nasze ciało. Przestaw się na zdrowy tryb, a przekonasz się, że Twoja skóra szybko Ci się odwdzięczy, zdrowym, pięknym i pełnym blasku wyglądem. Zobaczysz również, że nie tylko Twoja skóra okaże Ci taką wdzięczność. 

Twarz to twoja wizytówka

Każda z nas marzy o pięknej, matowej i gładkiej cerze. Zdrowy i nienaganny wygląd skóry twarzy zdecydowanie dodaje pewności siebie i podnosi samoocenę. Jednakże najczęściej dopiero naszą ciężką i przede wszystkim regularną pracą, możemy uzyskać upragniony cel. Zacznij już dziś!