Szukaj

Jak wybrać odpowiednie perfumy?

Podczas gdy półki w sklepach aż uginają się od najróżniejszych zapachów, my stajemy przed coraz większym dylematem- co wybrać? Proces dobierania odpowiednich perfum, może trwać nawet kilka lat, dlatego warto poznać kilka zasad jakimi powinna kierować się każda kobieta, przy wybieraniu zapachu.

Podziel się
Perfumy sxc.hu

Zasada pierwsza- przygotuj się!

Aby dobrze wybrać perfumy trzeba się odpowiednio do tego przygotować. Najlepiej do drogerii wybrać się rano, gdy nie jesteśmy zmęczeni po całym dniu pracy, nie męczy nas głód, a nasze zmysły lepiej pracują. Zorganizuj sobie czas tak, abyś mogła poświęcić ok. pół godziny na wąchanie różnych zapachów. Wybieranie perfum na szybko nigdy nie kończy się udanym zakupem.

Zasada druga- uważaj z ilością!

Nie wąchaj wszystkiego naraz. Wybierz najwyżej siedem zapachów, przy większej ilości nos kompletnie się gubi. Weź pod uwagę, że już przy wejściu do drogerii, uderza nas intensywny zapach rozpylanych kosmetyków. Prowadzi to do stępienia naszych zmysłów. W dużych sklepach kosmetycznych, coraz bardziej popularne są słoiczki z ziarnami kawy, których wąchanie resetuje zmysł węchu i pozwala dalej testować zapachy.

Zasada trzecia- testuj na skórze!

Najczęściej zapachy sprawdza się na blottersach, czyli papierowych paseczkach. Jeśli jednak wytypowałaś trzy potencjalne zapachy, które chciałabyś kupić, warto sprawdzić ich działanie na skórze. Nasza skóra i perfumy wpływają na siebie nawzajem. Dlatego coś co ładnie pachnie na kimś, niekoniecznie musi nam pasować. Na to, jak zapach będzie rozkładał się na danej osobie, wpływa typ skóry i jej stan zdrowia, zapach potu, ilość owłosienia, a nawet grubość naskórka. Perfumiarze radzą wręcz, by przez dobę nosić pod pachami kilka pasków białej flaneli. Kiedy przesiąkną zapachem naszego potu, spryskujemy je perfumami Wtedy będziemy mogli się przekonać, jak będą pachniały na nas.

Zasada czwarta- rozszyfruj nuty zapachowe!

Głównym składnikiem perfum jest tak zwana kompozycja zapachowa, która jest stworzona z najróżniejszych olejków zapachowych. Substancje te,  w kontakcie ze skórą rozwijają się w różnym tempie, jedne się ulatniają szybciej a inne o wiele dłużej. Aby można było odróżnić, które zapachy są dominujące w danych perfumach olejki zawsze komponowane są w trzy podstawowe grupy, tak zwane nuty zapachowe. Każda z nich ma swoją intensywność, a każde olejki zapachowe, które są częścią danego kosmetyku są odpowiednio dawkowane i jest to ściśle określone z tym do jakiej nuty zapachowej dany zapach zostanie przydzielony.

Tak więc, nuta głowy to olejki, które wyczuwamy już w początkowej kompozycji, zaraz po rozpyleniu. Są swoistą wizytówką danego zapachu, ponieważ to właśnie te zapachy wyczuwamy najintensywniej na samym początku, zaraz po rozpyleniu. Zapach utrzymuje się na skórze zazwyczaj kilkanaście minut po czym łagodnieje.

Nuta serca rozwijają się na skórze po kilkunastu minutach od aplikacji i powodują scalenie wszystkich zapachów tworząc wyjątkowy bukiet zapachowy. Zapach utrzymuje się na skórze do ok czterech godzin.

I ostatnia nuta bazy. Należą do niej olejki, które są podstawowym tłem zapachu. Są to intensywne aromaty dodające zapachom głębi a jednocześnie uwalniające się najwolniej. Do nut bazy dodawane są również utrwalacze czyli substancje, które powodują dłuższe utrzymywanie się zapachu.

Zasada piąta- czytaj etykiety!

Wszystkie kosmetyki, które służą rozpylaniu zapachu na skórze, błędnie nazywa się perfumami. W zależności od stężenia składników zapachowych, wyróżnia się następujące nazewnictwo. Ekstraktem z perfum nazywa się substancje zawierające od ok. 44- 60% olejków zapachowych. Później są perfumy właściwe 20- 43%, woda perfumowana ( w skrócie EdP) 13- 19%, woda toaletowa ( w skrócie EdT) 8- 12%, woda kolońska ( w skrócie EdC) 4- 7% i z najmniejszą zawartością substancji, woda odświeżająca 1- 3% ( w skrócie EdS).

Zazwyczaj oznaczenia znajdują się na dnie butelki lub na opakowaniu perfum. Jeśli chcesz aby zapach długo utrzymywał się na skórze, a pomieszczenia w których przebywałaś, jeszcze długo pachniały po twoim wyjściu, szukaj perfum właściwych. Kupno zapachu z wysokim stężeniem olejku, to inwestycja, dlatego dobrze zastanów się przed ich kupnem. Prawdziwe perfumy potrafią kosztować majątek, w przeciwieństwie do wód perfumowanych czy toaletowych, które dostaniesz już za kilkadziesiąt złotych.

Zapachy o niższym stężeniu będą pasowały na co dzień oraz wtedy, gdy temperatura znacznie przekroczy 20 stopni Celsjusza. Perfumy mają to do siebie, że zazwyczaj są ciężkie i intensywne, dlatego lepiej sprawdzają się na wieczór. Lekkie, szybko ulatniające się zapachy, można stosować nawet kilka razy dziennie, dozując intensywność zapachu. Podobnie wody odświeżające, które są idealne podczas wakacji, lub weekendowych wyjazdów.

Zasada szósta- rozglądnij się!

Zasada jest prosta, najdroższe, najnowsze i najmocniej reklamowane produkty są umieszczane na wysokości wzroku przeciętnego klienta. I większość z nas daje się złapać w pułapkę. Zazwyczaj sięgamy po te właśnie zapachy. Warto się rozejrzeć i sięgnąć po flakony z niższej lub wyższej półki. Nie sugerujmy się także producentem, modą, czy ładnym flakonem- to najmniej istotne.

Zasada siódma- kobieta zmienną jest!

Pamiętaj, że nie każda kobieta musi być wierna jednemu zapachowi. A nawet lepiej, gdy ma ich kilka! Są kobiety, które używają perfum, żeby poprawić sobie humor, poczuć się bardziej kobieco, drapieżnie, dodać sobie odwagi, bądź uwieść mężczyznę. Rzadko kiedy, te wszystkie funkcje spełnia jeden zapach. Nie czuj się też winna, gdy perfumy używane od lat, po prostu Ci się znudzą. Być może nuty zapachowe z młodości już nie wystarczają dojrzałej kobiecie? Wybór jest ogromny, a decyzja należy tylko do ciebie.

Autor:

Paulina Łabędź