Szukaj

Jak dbać o stopy?

Ciało kobiety wymaga szczególnej pielęgnacji. Stopy, które są naszą podporą, pomagają utrzymać prawidłową postawę również powinny być zadbane i kuszące – zwłaszcza w lecie. Co zrobić, by zawsze były w dobrej formie?

Podziel się
Stopy kobiety i mężczyzny Fot. Benjamin Earwicker / sxc.hu

Domowa pielęgnacja stóp

Po kąpieli i wmasowaniu w całe ciało balsamu nie wolno zapomnieć o naszych stopach. Powinniśmy dobrze je osuszyć ręcznikiem, zwłaszcza między palcami, aby zapobiec niechcianym chorobom skóry. Użyj specjalnego kremu do stóp, który je odżywi i wygładzi.

Raz, dwa razy w tygodniu można stosować pumeks do pięt lub peeling. Zapobiegnie to szorstkiemu naskórkowi oraz pękaniu pięt, co może być dla niektórych bolesnym doświadczeniem.

Kolejnym ważnym punktem na naszej liście jest pedicure. Jeśli paznokcie są zdrowe i nie wrastają w skórę poradzimy sobie z nimi sami. Można też udać się na zabieg do kosmetyczki. Duży wybór kolorowych lakierów do paznokci oraz ozdób, którymi możemy je upiększyć sprawi każdej kobiecie radość.

Pamiętajmy tylko o regularnym myciu obcążków, pilniczka, czy nożyczek, gdyż są one siedliskiem bakterii. Może dojść do wirusowego zapalenia, zakażenia bakteryjnego, a nawet grzybicy paznokci, dlatego nie bagatelizujmy tego.

Noś przyjazne obuwie

Każdy lubi co innego, dlatego przy kupnie butów kobieta ma spory wybór. Obuwie powinno być lekkie, przewiewne, wygodne i co najważniejsze, nie może być za ciasne. Oto kilka dobrych wskazówek, które pomogą nam dokonać właściwego zakupu w sklepie:

Wysokie obcasy są eleganckie, podkreślą sylwetkę oraz wysmuklą nogi. Pamiętajmy jednak, żeby nie chodzić tylko i wyłącznie na szpilkach. Negatywnym efektem ich regularnego noszenia mogą być żylaki (z powodu napięcia łydki, co utrudnia przepływ krwi), bóle kręgosłupa i pleców (w obcasach zmieniony jest środek ciężkości). Często dochodzi do zniekształcenia stopy (z powodu wąskich nosków palce mogą się wykoślawić).

W okresie letnim chętnie nosimy japonki i sandałki. Pamiętajmy, aby wybierać te na grubszej podeszwie, lub z większą ilością pasków. W przeciwnym razie stopa nie ma w takich butach odpowiedniego oparcia, może się ślizgać, co w konsekwencji prowadzi do przykrych dolegliwości - bóle pięty, mięśni, ścięgien oraz deformacji palców.

Z kolei buty na zbyt płaskiej podeszwie też nie są dobre dla naszego zdrowia. Mogą doprowadzić do urazów stopy z powodu braku jej mocnego usztywnienia.

Niewłaściwie dobrane buty, mimo swojej elegancji, czy ładnego wyglądu mogą być także przyczyną odcisków, bolesnych pęcherzy i obtarć. Nie należy tego bagatelizować.

Precz z obrzękami stóp

Opuchniętym, zmęczonym stopom należy pomóc. Unoszenie nóg do góry, a także kąpiele w chłodnej wodzie z dodatkiem soli przyniosą ulgę. Jeśli jednak obrzęki pojawiają się regularnie powinniśmy udać się do lekarza specjalisty, gdyż może być to objaw kłopotów z krążeniem krwi lub zapaleniem stawów.

Gdy stopom jest za gorąco

Zbytnia potliwość stóp wymaga specjalnej pielęgnacji. Wilgoć zwiększa ryzyko infekcji, dlatego osoby dotknięte tym problemem powinny często odświeżać stopy. W aptekach dostać można specjalne kremy i dezodoranty, które niwelują nieprzyjemny zapach, regulują pracę gruczołów potowych i zapobiegają chorobom skóry. Bardzo ważna jest też codzienna kąpiel.


Autor:

Sylwia Sabala