Szukaj

Właściwości witaminy E

Witamina E jak się okazuje ma bardzo dużo właściwości odżywczych, które korzystnie wpływają na funkcjonowanie naszego organizmu. Wpływa ona nie tylko na poprawę mechanizmów odpornościowych, ale także pomaga zapobiegać chorobom nowotworowym i chorobom układu krążenia. Ponadto jak dowiedli naukowcy witamina E wpływa na osłabienie bólów menstruacyjnych.

Podziel się
Brokuła
Bóle menstruacyjne dotykają w największym stopniu nastolatki. Przeprowadzone na nastolatkach badania naukowe dowiodły, że u osób, które regularnie spożywały witaminę E nie tylko bóle menstruacyjne uległy osłabieniu, ale także samo krwawienie. Natężenie bólu menstruacyjnego jest indywidualne dla każdej kobiety. Niektóre z nas, najlepiej wymazałyby te dni z życiorysu, dlatego też nie zaszkodzi spróbować skorzystać z witaminy E. Powszechne źródła dobrze przyswajalnej witaminy E to między innymi olej słonecznikowy, żółtko jaja, chleb chrupki, otręby pszenne, nasiona słonecznika czy orzechy laskowe.

Jakie inne korzyści wiążą się ze spożywaniem witaminy E?

Przede wszystkim działa ona jako silny przeciwutleniacz, w efekcie czego dochodzi do opóźnienia procesów przyczyniających się do starzenia organizmu. Poza tym wpływa na leczenie bezpłodności oraz w znacznym stopniu zapobiega przedwczesnym poronieniom. Witaminę E używa się także do leczenia chorób oczu, trądziku oraz blizn. Dodatkowo witamina ta pomaga zapobiegać pojawieniu się nowotworów w okresie menopauzy.

Jak się okazuje witamina E cieszy się dużą popularnością w przemyśle kosmetycznym. Jest ona składnikiem większości kosmetyków służących do pielęgnacji ciała, twarzy i włosów. Witamina E nie tylko pełni funkcję pielęgnującą, ale także skutecznie chroni przed zniszczeniem i rozkładem składniki, które znajdują się w kosmetykach.

Jak powszechnie wiadomo negatywne skutki dla naszej skóry wywołują wolne rodniki. Mowa tutaj o zmarszczkach, suchej skórze, utracie jędrności i elastyczności skóry. Kosmetyki, które zaopatrzone są w witaminę E pomagają uporać się z tymi problemami. Nie tylko zapobiegają różnym skutkom nadmiernego opalania się, ale także w znacznym stopniu wpływają na przyśpieszenie procesu odnowy skóry. W przypadku włosów witamina E wpływa pozytywnie na ich kondycję i strukturę. Poza tym często dodaje się ją do kremów przeciwtrądzikowych ze względu na kojące i przeciwzapalne właściwości.

Jak wiadomo wraz z biegiem czasu skóra staje się co raz bardziej wysuszona. Głównym tego powodem jest przede wszystkim mniejsza zdolność wiązania wody. Dzięki obecności witaminy E w kosmetykach następuję głębsze nawilżenie skóry, gdyż pomaga ona utrzymać prawidłową wilgotność skóry.

Witamina E najlepsze rezultaty daje w duecie z witaminą C. Kosmetyki, które posiadają obie te witaminy zapewniają bardziej skuteczną ochronę.

Gdzie możemy znaleźć witaminę E?

Głównym źródłem witaminy E są nie tylko kosmetyki, ale także potrawy. Największe jej ilości znajdują się w olejach roślinnych, ziarnach zbóż, migdałach, orzechach włoskich, maśle, szparagach, szpinaku i brokułach. W produktach pochodzenia zwierzęcego można spotkać z reguły niewielkie ilości witaminy E.

Jakie są objawy niedoboru witaminy C?

Przede wszystkim niedobór witaminy E wpływa na osłabienie mechanizmów obronnych skóry, a tym samym przyśpiesza cały proces starzenia się skóry. Głównymi objawami zbyt małych ilości witaminy E w organizmie są przebarwienia skóry, plamy, wysuszenie naskórka, wiotczejąca skóra, itp. Chcąc zachować ładny wygląd i dobrą kondycję organizmu warto spożywać witaminę E. Nie jest wskazane przyjmowanie jej przez cały czas (zwłaszcza w kapsułkach), jednak dobrze jest stosować trzymiesięczną kurację dwa razy do roku, co umożliwia uzupełnienie niedoborów witaminy w organizmie.