Szukaj

Jesienna pielęgnacja cery

Jesienna pogoda nie sprzyja naszej cerze. Skończyło się upalne lato, które swoimi promieniami wysuszyło naszą skórę i przyszła pora na… deszcz, wiatr i zimno.  Warto przygotować swoją twarz na te niemiłe przygody. Sprawdź, jak to najlepiej zrobić.

Podziel się
Kobieca twarz

Poza złymi warunkami atmosferycznymi źle na naszą cerę działa zanieczyszczenie środowiska, palenie papierosów, opalanie się w solarium, stres, brak ruchu, niewłaściwa dieta. Naukowcy odkryli, że suchość skóry pojawia się na skutek zmian cywilizacyjnych, np.: złej jakości wody, zanieczyszczonego powietrza, częstego kontaktu z detergentami. Najważniejsze są jednak: hormonalna naszego organizmu, sposób odżywiania, ilość snu, nasze samopoczucie psychiczne.

Złuszczenie skóry

Robiąc wakacyjne porządki, zadbaj też o swoją skórę. Możesz tego nie czuć, ale Twój naskórek chroniąc się przed promieniami UV, zrobił się grubszy i twardszy. Dlatego na początek najlepsze będzie złuszczenie skóry. Peeling usunie zbędny, martwy naskórek i pozostawi Twoją skórę miękką, a także podkreśli złotą opaleniznę i rozjaśni przebarwienia. Pomoże to odetchnąć Twojej skórze na nowo i zapewni jej dodatkowy zapas tlenu. Do twarzy używaj kosmetyków i peelingu drobnoziarnistego z dodatkiem kwasów owocowych, natomiast do ciała idealnie nadadzą się peelingi z gruboziarnistą solą morską, mielonymi pestkami owoców lub cukrem z trzciny cukrowej.

Nawilżenie skóry

Tym, z czym najbardziej możesz się borykać jesienią jest przesuszenie skóry. Może to skutkować powiększeniem się bruzd i zmarszczek. Aby temu zapobiec, nawadniaj organizm zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Pamiętaj, aby pić dużo wody przez cały rok. To pomaga oczyścić organizm. Do codziennej diety możesz również włączyć tabletki z olejem z wiesiołka lub ryb, które pomogą Ci nawilżyć cerę.

Balsam czy krem?

Po oczyszczeniu i nawilżeniu pora na ochronę naszej skóry. W czasie letnim wiele kobiet zamienia kremy na lżejsze balsamy, lecz jesienią i zimą lepiej wrócić do starych nawyków i używać kremów i specjalnych maseł. Pozostawiają one grubszą warstwę i posiadają bardziej tłustą konsystencję, dzięki czemu chronią nas lepiej przed niską temperaturą. Jeżeli masz tłustą cerę poszukaj na sklepowych półkach specjalnych balsamów przeznaczonych do stosowania jesienią i zimą.

Nie zapominaj o rękach i ustach

Dłonie i usta to dwie części ciała najbardziej zaniedbywane, a jednocześnie najczęściej używane. Ich skóra szybko się wysusza i starzeje, dlatego nie możemy o nich zapominać. Pamiętaj, aby kremować ręce po każdym ich umyciu, w ten sposób zapobiegniesz powstawaniu na nich zmarszczek, plam i wysuszeniu skóry. Natomiast usta, które przy niskich temperaturach szybo pękają i wysychają, potrzebują kosmetyków na bazie pszczelego wosku.Pamiętaj również, że prawidłowe odżywianie też jest cudownym kosmetykiem, którego potrzebuje Twoje ciało. Nasz organizm najlepiej przyswaja naturalne produkty, a nie preparaty farmaceutyczne, więc dieta powinna być bogata w warzywa i owoce (zawierają dużo witamin i związków mineralnych).

Autor: Katarzyna Cieplińska