Szukaj

Jak pielęgnować skórę suchą?

Każdy z nas został w jakimś stopniu obdarowany przez naturę indywidualnymi cechami. Różni nas kolor oczu, włosów, wzrost czy kształt twarzy. Podobnie jest z naszą cerą. Dzisiaj skupimy się na osobach o suchej skórze. Jak poprawić jej kondycję? Jak unikać podrażnień i spękań?

Podziel się
Uśmiechająca się kobieta

Jak ją rozpoznać?

Często miewamy problemy ze scharakteryzowaniem typu naszej cery. Jak wiadomo, zasadniczo dzielimy je na: przetłuszczającą się, normalną i suchą. Ale jak się okazuje, skóra normalna również ulega czasem przetłuszczeniu lub wysuszeniu.

Nasza cera jest bowiem bardzo delikatna i wszelkie czynniki zewnętrzne mogą zmieniać jej stan. Chociażby zimą obserwujemy zwiększoną tendencję do wysuszania, z kolei latem częściej ulega ona przetłuszczeniu. Dlatego tak ważne jest regularne obserwowanie wszelkich zmian, aby uniknąć nieprawidłowej pielęgnacji, która może pogorszyć stan naszej skóry. Skóra sucha charakteryzuje się tym, że jest bardzo szorstka, napięta i czasami może się łuszczyć. Ponadto, częściej niż na innych typach cery, tworzą się na niej zmarszczki.

Jak ją oczyszczać?

Zasada numer jeden przy suchej skórze to rezygnacja z mydła! Wysusza ono skórę jeszcze bardziej! Zamiast niego, należy stosować specjalne emulsje do twarzy przeznaczone do cery suchej, a dodatkowo dwa razy dziennie nawilżać ją kremem lub mleczkiem kosmetycznym. Zaleca się również stosowanie okładów lub przemywanie twarzy wyciągiem z rumianku, nagietka lub lawendy.

Wszystkie te zioła działają bowiem łagodząco. Często stosowana jest także woda różana i lotiony z gliceryną, które nie tylko nawilżają, ale przede wszystkim oczyszczają skórę. Pośród domowych metod królują specyfiki wykonane z miodu, mleka czy oliwy. Dermatolodzy alarmują również, iż stosowanie dużej ilości kosmetyków także ma zły wpływ na stan cery. Dlatego starajmy się unikać pudrów i podkładów, a jeśli nie możemy zrezygnować z nich zupełnie to przynajamniej ograniczmy nakładaną ilość tych produktów. Podobnie jest z wszelkimi używkami takimi jak papierosy i alkohol. Potrafią bardzo zaszkodzić naszej skórze, a ich regularne przyjmowanie wiąże się z wielkimi zmianami w funkcjonowaniu naszego organizmu.

Nawilżaj od wewnątrz!

Nie wystarczy wsmarowywać w siebie maści i kremów. Ważne jest także nawilżanie skóry od środka. Jej wysuszenie jest spowodowane ogólnym niedoborem wody w organizmie, dlatego chcąc poprawić jej stan, warto spożywać dużo płynów, które ureguluja gospodarkę wodną całego organizmu wpływając tym samym na nasze zdrowie jak i na jakość naszej cery. Dietetycy zalecają także przyjmowanie odpowiedniej ilości zdrowych tłuszczy, a więc np. oliwy z oliwek, czy ryb morskich, w których zawarte są witaminy A, D, E i K istotne dla podtrzymania właściwej kondycji skóry. Co więcej, ważna jest także odpowiednia ilość witaminy C, która sprzyja zachowaniu elastycznosci włókien kolagenowych  i dba o właściwą szczelność naczyń krwionośnych. Najlepszym źródłem witaminy C są czarne porzeczki i pomarańcze.

Dłonie- najbardziej wrażliwe?

Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że wysuszeniu najczęściej ulegają nasze dłonie. Skóra na nich jest najdelikatniejsza i najłatwiej ulega szkodliwym wpływom. Wynika to w dużym stopniu z tego, że skóra dłoni nie ma wystarczającej warstwy tkanki tłuszczowej, która chroniłaby ją przed uszkodzeniami. Poza tym, dłonie są częściej niż inne części ciała wystawione na szkodliwe działanie wszelkiego rodzaju środków chemicznych (płynów do naczyń, proszków do prania) i stąd ich częste uszkodzenia oraz wysuszenie. Przeważnie stosuje się oczywiście popularne kremy, które są powszechnie dostępne i zazwyczaj ich ceny nie są zbyt wygórowane.

Warto jednak poeksperymentować z domowymi metodami, których skuteczność była już wielokrotnie potwierdzona przez nasze babcie. W tej sytuacji zaleca się wykonanie zabiegu parafinowego. Kupujemy w aptece parafinę, którą następnie podgrzewamy i kilkakrotnie zanurzamy w niej dłonie zachowując dwuminutową przerwę pomiędzy jednym, a drugim zanurzeniem. Kolejnym krokiem jest owinięcie dłoni folią aluminiową i kawałkiem materiału, a po półgodziny usunięcie folii i parafiny. Dzięki temu dłonie pozostają miękkie i delikatne.

Autor:

Karolina Podlasek